Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) kontynuuje realizację projektów dywersyfikujących źródła przychodów grupy i mających na celu wzmocnienie jej pozycji, podała spółka.
„W 2022 r., w wyniku realizacji inicjatyw GK GPW oczekuje osiągania dalszych, wymiernych korzyści pozwalających umocnić pozycję biznesową grupy kapitałowej oraz zróżnicować źródła przychodów grupy” – czytamy w sprawozdaniu zarządu.
GPW podtrzymała, że na bieżący rok planowany jest start GlobalConnect – rynku akcji spółek zagranicznych – notowanych na giełdach w Europie Zachodniej, a docelowo również w USA. Notowania na GlobalConnect będą odbywać się w godzinach sesji giełdowej na GPW oraz w polskim złotym, co daje inwestorowi pewność ceny, po której nabywa akcje. Inwestorzy będą mogli składać zlecenia poprzez rachunek w krajowym biurze maklerskim, podłączonym do nowego rynku.
W I połowie 2022 r. planowane jest uruchomienie projektu „Polski Cyfrowy Operator Logistyczny” (PCOL), koordynowanego przez GPW. Celem przedsięwzięcia jest usprawnienie i ułatwienie procesów dla branży Transport-Logistyka-Spedycja (TLS) oraz zapewnienie bezpieczeństwa polskiego rynku transportowego. Inicjatywa strategiczna „Polski Cyfrowy Operator Logistyczny” to kolejny element dywersyfikacji działalności GPW, zaznaczono.
W połowie 2022 r. planowane jest wdrożenie projektu GPW Data bazującego na metodach uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji, które pozwoli uczestnikom rynku kapitałowego bardziej optymalnie i szybciej niż obecnie podejmować decyzje związane z inwestowaniem na giełdzie. Realizacja projektu idzie zgodnie z harmonogramem, wskazano także.
„System Transakcyjny – to jedna z priorytetowych inicjatyw i zarazem największy projekt informatyczny prowadzony w ramach GK GPW. W drugiej połowie 2021 r. projekt budowy nowego systemu uzyskał dofinansowanie z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nowy system transakcyjny, który powstaje na GPW umożliwi obsługę wielu klas aktywów. Ten wielomodułowy system nie tylko usprawni procesy wewnątrz GK GPW, ale również będzie mógł być sprzedawany dla klientów zewnętrznych. Wdrożenie wewnątrz GK GPW planowane jest na I kw. 2024 r.” – czytamy także.
GPW Tech pracuje nad komercjalizacją innych produktów, jak: GPW STORK – aplikacją webową, która optymalizuje proces analizy danych rynkowych w zakresie, detekcji nadużyć na rynku; Kalkulatorem Indeksów, który jest bardzo istotnym modułem każdego systemu notującego, pozwalającego na obliczanie i publikację w reżimie czasu rzeczywistego wskaźników dotyczących rynku kapitałowego. Na GPW został on pomyślnie wprowadzony we wrześniu 2021 r.; GRC – rozwiązaniem IT wspierającym zarządzanie procesami, ryzykiem, compliance oraz audyt wewnętrzny; a także TCA Tool – narzędziem usprawniającym analizę kosztów transakcyjnych.
GPW podała, że projekt Telemetria Operator (TeO), którego celem jest budowa wielomodułowej platformy aukcyjnej, przeznaczonej do kompleksowej obsługi transakcji na rynku mediowym, związanych z dynamiczną podmianą reklam (DAI), realizowany jest zgodnie z harmonogramem i powinien zostać ukończony do końca roku 2023.
Zgodnie z zapowiedziami, do 30 września 2022 r. ma zostać powołana spółka Central Post-trade Solutions (CPS) w ramach współpracy GPW, Towarowej Giełdy Energii, Narodowego Banku Węgier i Budapest Stock Exchange. Zintegrowanie polskiego i węgierskiego biznesu w ramach spółki Central Post-trade Solutions umożliwi uzyskanie synergii w zakresie stworzenia kompleksowej oferty rozliczeniowej dla całego regionu.
W 2022 r. GPW Benchmark zamierza podejmować kolejne kroki w stronę uzieleniania indeksów giełdowych, czyli uwzględniania w ich wyznaczaniu czynników ESG oraz celów dotyczących dekarbonizacji.
Celem GPW na br. jest także kontynuacja Programu wsparcia analitycznego 3.0 na lata 2021-2023. Zadaniem programu jest zwiększenie pokrycia analitycznego wśród spółek z głównego rynku (z wyłączeniem WIG20) oraz po raz pierwszy z rynku NewConnect.
GPW rozważa zakup armeńskiej giełdy AMX, która jako jedyna na rynku armeńskim prowadzi obrót instrumentami finansowymi oraz dostarcza infrastrukturę depozytowo-rozliczeniową. Spółka jest rentowna i notuje dobre wyniki finansowe, podkreślono.
„Potencjalne przejęcie AMX pozwoli GPW na ekspansję usług za granicą. To z kolei przyczyni się do dalszego rozwoju nie tylko samej GPW, ale też szybszego wzrostu rynku kapitałowego w Armenii, który obecnie jest na bardzo wczesnym etapie. Warunki zakupu są na etapie finalnych negocjacji” – czytamy także.
Planowany jest także dalszy rozwój GPW Ventures – funduszu lokującego środki inwestorów na zasadach rynkowych w funduszach Venture Capital. GPW Ventures wspiera w szczególności rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, przemysłu rolno- spożywczego raz sektora OZE.
Giełda cały czas koncentruje się na rozwoju oferty produktowej, podkreślono.
„GPW oferuje dostęp do ponad 2,5 tys. produktów strukturyzowanych dających ekspozycję na różne towary i instrumenty, w które inwestor indywidualny często nie miałby szans zainwestować w sposób bezpośredni. W styczniu 2022 r. wprowadzono nowy fundusz typu ETF na indeks TBSP – to dziewiąty fundusz ETF wprowadzony przez Agiofunds TFI, we współpracy z Beta Securities Poland na GPW i pierwszy ETF debiutujący na GPW w 2022 r.” – czytamy w sprawozdaniu
GPW będzie także kontynuować swoje zaangażowanie w działania o charakterze edukacyjnym skierowane zarówno do emitentów, jak i inwestorów indywidualnych.
Grupa kapitałowa GPW prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
Źródło: ISBnews