Grupa MOL ogłosiła transakcję nabycia węgierskiej spółki ReMat, specjalizującej się w wytwarzaniu regranulatu z odpadów komunalnych i przemysłowych, podała spółka. W wyniku transakcji, łączne możliwości MOL w zakresie przerobu tworzyw sztucznych sięgną 40 tys. ton rocznie, wliczając zdolności produkcyjne przejętej w 2019 r. niemieckiej spółki Aurora.
ReMat posiada dwa zakłady produkcyjne na Węgrzech oraz własne centrum logistyczne na Słowacji. Roczna produkcja obu zakładów sięga 25 tys. ton, a firma zatrudnia blisko 200 osób. Do produkcji wykorzystuje surowiec pozyskiwany z odpadów komunalnych i przemysłowych. Na ich bazie powstaje szeroka gama regranulatów polietylenu i polipropylenu, a także produkty tworzone na specjalne zamówienie, podkreślono.
W lutym ub.r. MOL ogłosił strategię „Shape Tomorrow 2030+”, której integralną część stanowią cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jednym z głównych założeń, które firma zaczęła już wprowadzać w życie, jest szersze wykorzystanie rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego w swojej działalności. Na ten cel grupa przeznaczy 1 mld USD w ciągu najbliższych 5 lat. Ważnym kierunkiem nowego, zintegrowanego podejścia są kwestie związane gospodarką odpadami, wynika z materiału.
„Potrzebujemy plastiku w naszym codziennym życiu. Sam plastik nie jest zły. Nie chcemy jednak, by plastikowe odpady zatruwały planetę. MOL inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego, ponieważ wszyscy chcemy żyć w bezpiecznym środowisku. Dlatego też musimy stosować recykling na szeroką skalę. Z drugiej strony, wśród naszych klientów obserwujemy rosnące zainteresowanie ponownie przetworzonym surowcem, więc szczytny cel idzie tu w parzę z dobrą okazją biznesową. Z tego powodu od kilku lat wzmacniamy naszą obecność w tym segmencie rynku. Mamy też świadomość, że chcąc osiągnąć zerową emisyjność gospodarki, musimy nauczyć się mądrzej wykorzystywać najróżniejsze odpady. Chcemy stać się jednym z najważniejszych graczy niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego w Europie Środkowo-Wschodniej, a ta transakcja to ważny krok w tym kierunku” – powiedział wiceprezes MOL Group odpowiedzialny za segment downstream Gabriel Szabó, cytowany w komunikacie.
Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. W 2021 r. miał 19,61 mld USD przychodów.
Źródło: ISBnews