Gra giełdowa wydaje ci się właściwą metodą na zarabianie pieniędzy? Chcesz powierzyć swój kapitał maklerom i zdecydować się na inwestowanie na giełdowym rynku papierów wartościowych? Możesz to zrobić – właściwie niewiele kwestii stoi na przeszkodzie na zrealizowanie twojego projektu.
Przede wszystkim zacznij od tego, by rozejrzeć się na rynku w zakresie ofert, jakie przygotowały dla klientów prywatnych biura i domy maklerskie. Wybierz konto inwestycyjne, które będzie dla ciebie najwygodniejszym narzędziem do zlecania kupna i sprzedaży wybranych walorów giełdowych. Jak to zrobić? Przeanalizuj cechy poszczególnych kont maklerskich oferowanych przez domy i biura maklerskie, a to pomoże ci podjąć ostateczną decyzję.
Czym w ogóle jest konto maklerskie?
Jeśli myślisz o inwestowaniu na giełdzie, nie możesz tego robić samodzielnie, ale zawsze za pośrednictwem maklera. By móc z nim współpracować, powinieneś podpisać umowę i założyć konto maklerskie (dowiedz się więcej). To rachunek finansowy, który otwierany jest w domu maklerskim. Przypomina nieco bieżące konto bankowe, ponieważ służy do przechowywania i obracania środkami finansowymi, ale nie tylko. Są na nim zapisywane także kupowane przez ciebie w toku gry na giełdzie papiery wartościowe. Dom maklerski staje się pośrednikiem pomiędzy tobą, czyli inwestorem, a wybranym rynkiem, na którym zlecasz transakcje kupna i sprzedaży wybranych walorów.
Za pośrednictwem konta maklerskiego możesz mieć dostęp nie tylko do walorów giełdowych, ale możesz też podejmować się w wielu przypadkach bardziej złożonych inwestycji, np. w ETF-y czy kontrakty CFD.
Ważne parametry związane z wyborem konta maklerskiego
W związku z tym, że wiele domów maklerskich – polskich i tych, mających swoje siedziby poza granicami naszego kraju, oferuje konta maklerskie, trudno jest wytypować taką ofertę, która przypadnie ci do gustu i będzie sprzyjać wypracowywaniu wysokich zysków z gry na giełdzie.
Dlatego warto jest zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii związanych z kontem maklerskim. Wśród nich wymienić należy:
- Koszty prowadzenia i założenia rachunku oraz inwestowania w papiery wartościowe za pośrednictwem konta maklerskiego,
- Dostępne w danym domu maklerskim instrumenty do inwestowania,
- Wpłaty i wypłaty oraz tryb ich realizacji,
- Udostępniona przez dom maklerski platforma transakcyjna,
- Obsługa klienta,
- Bezpieczeństwo funkcjonowania inwestora za pośrednictwem danego konta maklerskiego.
Koszty ważne dla wielu inwestorów
Zwłaszcza młodzi inwestorzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie, interesują się w pierwszej kolejności przy wyborze konta maklerskiego tym, ile ono kosztuje i jakie koszty będzie za sobą pociągać w toku inwestowania. Otóż wiedz, że właściwie zdecydowana większość domów maklerskich nie pobiera już opłaty za otwarcie konta maklerskiego, ale zwykle pobierają opłaty za prowadzenie konta. Będziesz mieć też do czynienia z ponoszeniem z własnej kieszeni kosztów transakcyjnych, kosztów wypłat i wpłat. Maklerzy pobierają na ogół prowizje za realizację zleceń, dlatego sprawdź w tabeli opłat i prowizji, ile one wynoszą.
Dostęp do instrumentów inwestycyjnych
W danym domu maklerskim możesz mieć dostęp do różnego rodzaju walorów, w jakie będziesz mógł inwestować swoje pieniądze wpłacone jako depozyt minimalny na konto maklerskie. Przy okazji sprawdź, jaki jest wymóg depozytu w ofercie danego domu maklerskiego.
Prócz tego zainteresować powinny cię instrumenty, w które będziesz lokować pieniądze. Standardem jest to, że za pomocą swojego konta maklerskiego możesz inwestować w akcje na rynku polskim, a niektóre domy maklerskie otworzą przed tobą również podwoje giełd zagranicznych. Oprócz tego możesz inwestować też w obligacje, ETF-y, a nawet prowadzić działania na podstawie kontraktów CFD na waluty, indeksy, towary, czy kryptowaluty i akcje.
Pozostałe ważne kryteria wyboru
Przed podpisaniem umowy o konto maklerskie sprawdź, jak będą realizowane wpłaty i wypłaty z konta inwestycyjnego na konto bieżące w banku. Powinna cię zainteresować platforma transakcyjna i prędkość obsługi klienta. Dobrym pomysłem wśród maklerów jest całodobowa obsługa techniczna. Wybieraj konto maklerskie rozważnie, ponieważ wybór ten wpłynąć może na stan twoich finansów.
Materiał Partnera