Namsen Limited z siedzibą w Nikozji na Cyprze ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 52 057 219 akcji Kernel Holding, stanowiących 61,95% kapitału zakładowego, po cenie 18,5 zł za akcję, podał podmiot pośredniczący Trigon Dom Maklerski. Zamiarem wzywającego jest osiągnięcie 100% udziału w kapitale Kernela i wycofanie akcji spółki z obrotu giełdowego.
Na dzień wezwania Namsen posiada 31 974 011 akcji Kernela, stanowiących 38,05% udziału w kapitale zakładowym, uprawniających do 41,29% głosów na walnym zgromadzeniu (przy założeniu, że akcje własne pozostają własnością Etrecom Investments Limited i nie dają prawa głosu), podano.
Zapisy w wezwaniu będą przyjmowane od 31 marca do 4 maja; planowany termin zawarcia transakcji na GPW to 9 maja 2023 r.
„Po rozpoczęciu wezwania (niezależnie od jego wyników) wzywający zamierza zwrócić się do zarządu spółki z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie wycofania akcji spółki z GPW. Po podjęciu przez zarząd spółki stosownej uchwały o wycofaniu akcji spółki z GPW spółka wystąpi do Komisji Nadzoru Finansowego o udzielenie zezwolenia na wycofanie akcji z obrotu na rynku regulowanym” – czytamy w informacji.
Ponadto, po przeprowadzeniu wezwania, w zależności od jego rezultatów, Namsen rozważy przeprowadzenie przymusowego wykupu akcji spółki, zgodnie z właściwymi przepisami prawa luksemburskiego.
„Wzywający jako większościowy akcjonariusz doszedł do wniosku, że niedogodności, z perspektywy strategicznej, handlowej i kosztowej, wynikające z notowania akcji spółki na GPW w Warszawie, przeważają nad względnymi korzyściami wynikającymi z posiadania statusu spółki publicznej. Nieuzasadniona rozpiętość pomiędzy publicznym kosztem kapitału własnego spółki w porównaniu z publicznym kosztem zadłużenia spółki niweczy korzyści płynące z możliwości skorzystania z dostępu do kapitału dostępnego publicznie. W ciągu ostatnich jedenastu lat spółka nigdy nie pozyskiwała kapitału poprzez oferty publiczne, aby sfinansować rozwój spółki” – czytamy dalej.
Płynność i rozpoznawalność spółki pozostają na stosunkowo niskim poziomie, pomimo licznych prób wzmocnienia jej equity story, co skutecznie ogranicza dostęp do rynków kapitału własnego, podkreślono.
„Polscy inwestorzy nie są już podstawowymi akcjonariuszami spółki, stanowiąc około 15% wszystkich akcjonariuszy. Po debiucie giełdowym spółki w 2007 roku do 80% free float spółki stanowili polscy inwestorzy” – napisano w materiale.
Jak zaznaczono, przedłużający się konflikt zbrojny w Ukrainie ma wpływ na obniżenie wyceny spółki i ceny akcji, ponieważ spółka nie jest w stanie realizować strategii pozwalającej inwestorom na jej ocenę w oparciu o przyszłe przepływy pieniężne.
Kernel Holding to producent spożywczy działający na Ukrainie. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 r.
Źródło: ISBnews