Jeśli inflacja okaże się zgodna z listopadową projekcją Narodowego Banku Polskiego (NBP), inwestycja w obligacje korporacyjne w perspektywie roku pozwoli realnie zarobić, oceniają eksperci VIG/C-Quadrat TFI.
W 2022 r. obligacje korporacyjne o zmiennym kuponie przyniosły jednocyfrowy zysk.
„Mimo relatywnie niewielkiej kwoty wykupów na Catalyst w 2023 r. (2,4 mld zł – z wyłączeniem zapadających obligacji PKN Orlen na kwotę 750 mln euro – vs 6,6 mld zł w 2024 r.) nie spodziewamy się, aby warunki dla emitentów w 2023 r. miały ulec istotnej poprawie. Nie zakładamy też, że na rynku pierwotnym będzie w czym 'przebierać’. Relatywny spokój z wykupami w 2023 r. powinien jednak pomóc w osiągnięciu wysokich jednocyfrowych stóp zwrotów z inwestycji w obligacje korporacyjne dobrej jakości emitentów. Zdaniem NBP, w I kwartale 2024 r. inflacja sięgnie 6,8% w skali roku – jest zatem szansa, że inwestycja w obligacje korporacyjne w perspektywie roku pozwoli realnie zarobić” – czytamy w komentarzu rynkowym Towarzystwa.
Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 19,6% w I kw. 2023 r., 14,2% w II kw., 11,1% w III kw., 8% w IV kw. i 6,8% w I kw. 2024 r.
Miniony rok przyniósł „bolesne straty” na polskich obligacjach skarbowych, przypomnieli analitycy. W szczytowym momencie październikowej paniki na rynku obligacji skarbowych rentowności instrumentów rządowych przekroczyły przejściowo 9% i chociaż szeroki indeks obligacji dał zarobić inwestorom w ostatnie dwa miesiące roku niespełna 8%, to cały rok zakończył się stratą prawie 6%.
„W 2023 r. będziemy dalej funkcjonowali w środowisku wysokiej inflacji. Według prognoz Narodowego Banku Polskiego, średnioroczna inflacja sięgnie ponad 13%. Jeśli inflacja nie będzie spadać, a gospodarka nie będzie istotnie spowalniać, Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na dalsze podwyżki stóp procentowych, co może przełożyć się na niskie jednocyfrowe dodatnie stopy zwrotu w skali roku z inwestycji w obligacje skarbowe. Z kolei w przypadku 'twardego lądowania’ i obniżek stóp procentowych – czego nie zakładamy w scenariuszu bazowym – zysk może być pokaźny i osiągnąć niskie dwucyfrowe stopy zwrotu” – czytamy dalej.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1% w przypadku głównej stopy referencyjnej) do września 2022 r. (do 6,75%).
Źródło: ISBnews