Po odstąpieniu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) od udziału w transakcji nabycia polskich aktywów Grupy ČEZ, Polska Grupa Energetyczna (PGE) podtrzymała zainteresowanie nabyciem wybranych polskich aktywów wytwórczych Grupy ČEZ i przeanalizuje możliwość dalszego uczestnictwa w procesie sprzedaży, podała PGE.
Do PGE wpłynęło dziś oświadczenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o odstąpieniu od udziału w transakcji nabycia polskich aktywów Grupy ČEZ i od współpracy z PGE prowadzonej na potrzeby procesu transakcyjnego.
„Zarząd PGE informuje, że spółka w dalszym ciągu jest zainteresowana nabyciem wybranych polskich aktywów wytwórczych Grupy ČEZ i przeanalizuje możliwość dalszego uczestnictwa w procesie sprzedaży” – czytamy w komunikacie.
W grudniu ub.r. PGE i PGNiG wspólnie złożyły Grupie ČEZ niewiążącą ofertę na nabycie polskich aktywów grupy.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.
Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.
Źródło: ISBnews