Urteste S.A., Spółka specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnej technologii umożliwiającej wykrywanie z próbek moczu chorób nowotworowych na wczesnych etapach ich rozwoju rozpoczęła zapisy na akcje w ramach prowadzonej oferty publicznej obejmującej do 395 286 akcji serii E. W Transzy Dużych Inwestorów oferowanych jest do 355 736 akcji. W Transzy Małych Inwestorów oferowanych jest do 39 550 akcji. Cena emisyjna została ustalona na poziomie 110 zł za akcję. Koordynatorem oferty jest Dom Maklerski BOŚ. W skład konsorcjum detalicznego wchodzą również Ipopema Securities oraz Dom Maklerski BDM. Zapisy w Transzy Małych Inwestorów potrwają do 20 kwietnia. Zapisy w Transzy Dużych Inwestorów potrwają do 24 kwietnia.
W Transzy Małych Inwestorów w jednej firmie inwestycyjnej można składać zapisy obejmujące od 10 do 10 000 akcji. Zgodnie z harmonogramem oferty 26 kwietnia nastąpi przydział akcji oferowanych, a termin dopuszczenia do obrotu oraz rozpoczęcia notowań akcji istniejących i praw do akcji na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie spodziewany jest około 3 tygodnie później.
Obecnie kapitał zakładowy spółki dzieli się na 1 140 280 akcji. Akcje nowej serii E będą stanowiły 25,74% kapitału zakładowego Urteste.
– Urteste od debiutu na NewConnect w październiku 2021 r. zrealizowało wszystkie cele przedstawione inwestorom podczas poprzedniej emisji akcji. W tym okresie w znaczący sposób rozwinęliśmy naszą platformę technologiczną do wczesnej diagnostyki nowotworów. Dysponujemy już 10 prototypami testów diagnostycznych dla nowotworów odpowiadających łącznie za blisko 60% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. Zakończone eksperymenty medyczne potwierdziły bardzo wysokie parametry czułości i swoistość testów na raka trzustki (projekt PANURI) i raka prostaty. Posiadamy też funkcjonujące laboratorium badawcze. Zgodnie z założeniami rozwija się również nasza współpraca z doświadczonym doradcą transakcyjnym, firmą Clairfield Partners LLC. Wyraźnie dostrzegamy, że nasza technologia może być atrakcyjna dla globalnych partnerów. Sprzyja nam otoczenie. Na rynku obserwujemy globalny trend rosnących nakładów inwestycyjnych w obszarze wczesnej diagnostyki nowotworów – mówi Grzegorz Stefański, Prezes, Współzałożyciel i znaczący Akcjonariusz Urteste S.A. – Głęboko wierzymy, że zaproponowana w ofercie publicznej cena emisyjna na poziomie 110 zł za akcję będzie adekwatna dla inwestorów, a spodziewane wpływy z oferty publicznej pozwolą nam na dalszy dynamiczny rozwój i wzrost wartości Spółki – dodaje Prezes
We flagowym projekcie Spółki – PANURI (test na raka trzustki) przeprowadzony eksperyment medyczny wykazał bardzo wysoką czułość i swoistość testów na poziomie odpowiednio: 95,6% i 95,5%. Eksperyment przeprowadzony został przez niezależną firmę CRO (Contract Research Organization) oraz niezależne laboratorium diagnostyczne w grupie 322 pacjentów.
Drugim projektem Spółki jest MULTI-CANCER, którego celem jest opracowanie testu do jednoczesnego wykrywania wielu rodzajów nowotworów: prostaty, trzustki, nerki, jelita grubego, płuca, dróg żółciowych, wątroby, jajnika, trzonu macicy, żołądka, przełyku, piersi, chłoniaka, białaczki oraz glejaka..
Rozwijana przez Urteste innowacyjna technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu przy pomocy odpowiednich testów, powodujących zmianę intensywności zabarwienia moczu, co może świadczyć o obecności nowotworu.
Znaczący akcjonariusze spółki: Grzegorz Stefański, Prezes Zarządu, Tomasz Kostuch, Członek Zarządu, prof. Adam Lesner, Przewodniczący Rady Naukowej, Natalia Gruba, Członek Rady Naukowej oraz fundusz Twiti Investments posiadają umowy lock-up obowiązujące do 30 października 2023 r. na łącznie 86,35% obecnych akcji Urteste. W przypadku dopuszczenia akcji Spółki do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. umowy lock-up będą obowiązywać przez okres 12 miesięcy od dnia dopuszczenia akcji Urteste do obrotu na rynku regulowanym GPW.
Spółka posiada politykę dywidendową. W przypadku wypracowania zysku w danym roku obrotowym w związku z komercjalizacją technologii Spółki, Zarząd Urteste uważa za korzystne aby rekomendować Walnemu Zgromadzeniu, po ocenie wniosku przez Radę Nadzorczą, wypłatę dywidend w wysokości od 40% do 60% zysku netto uzyskanego w danym roku obrotowym.
Źródło: Spółka