Towarowa Giełda Energii (TGE), spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), czeka na zgodę nadzoru finansowego na nowe cenniki opłat, poinformował prezes TGE Piotr Zawistowski. Prezes GPW Marek Dietl przyznał, że podwyżki opłat są też możliwe na rynku finansowym.
„Rozważamy zmianę cenników. Jesteśmy już po konsultacjach z rynkiem. Zmiana cenników wymaga jednak zgody nadzoru finansowego i jesteśmy na tym etapie” – powiedział Zawistowski podczas konferencji wynikowej.
„Naszym celem jest utrzymanie rentowności spółki” – podkreślił.
Zawistowski zwrócił uwagę na rosnące z powodu inflacji koszty, a także spadek obrotów na TGE w ostatnich kwartałach i spodziewany dalszy spadek w związku ze zniesieniem tzw. obliga giełdowego, ale także regulacje wprowadzające kontrole cen i marż na rynku energii elektrycznej, co spowoduje dalszy spadek przychodów.
Przychody ze sprzedaży na rynku towarowym wyniosły 29,8 mln zł w III kw. 2022 r., o 16,8% mniej r/r i o 24,4% mniej kw/kw. Przychody z obsługi obrotu na rynku towarowym w III kw. 2022 r. spadły o 14,0% r/r oraz spadły o 19,3% kw/kw do 15,8 mln zł. W omawianym okresie zanotowano spadki przychodów z obrotu energią elektryczną o 36,5% r/r oraz przychodów z obrotu gazem o 60,6% r/r, wynikające z niższych obrotów, przede wszystkim na rynku terminowym.
„Wzrost opłat powinien zrekompensować spadki przychodów” – powiedział członek zarządu GPW Adam Młodkowski.
„Nawet jeśli TGE zdecyduje się na podniesienie opłat i uzyska zgodę nadzoru finansowego, to warunki cenowe i tak pozostaną atrakcyjne w porównaniu do konkurencji” – dodał.
Prezes GPW Marek Dietl przyznał, że podwyżki opłat są też możliwe na rynku finansowym.
„Wnikliwie analizujemy możliwość korekty naszych cenników” – powiedział podczas konferencji.
Zwrócił jednak uwagę, że podwyżka, która rekompensowałaby wzrost kosztów, byłaby bardzo trudna do przeprowadzenia.
„Nie podnosiliśmy naszych cen od kilku lat. Gdybyśmy chcieli przełożyć wzrost kosztów na ceny, oznaczałoby to ich podwyżkę o 50-60%. Gdybyśmy chcieli podnieść ceny tylko o poziom inflacji, oznaczałoby to wzrost o ok. 30%” – stwierdził.
„Od strony opłat transakcyjnych, jako zarząd GPW nie mamy propozycji dotyczących podwyżek, natomiast są inne obszary” – powiedziała członek zarządu Izabela Olszewska.
Zwróciła uwagę na szybko rosnące koszty usług zewnętrznych np. w obszarze IT. Dodała, że podwyżki mogą dotyczyć właśnie cen przyłączeń technologicznych.
Grupa kapitałowa GPW prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.
Źródło: ISBnews