Ponad 2/5 Polaków (41%) ocenia, że negatywnym skutkiem pandemii jest problem z dostępem do lekarzy i usług medycznych, a także ograniczenie kontaktów z bliskimi (rodziną i przyjaciółmi) – według 36% badanych, wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Kolejnym negatywnym efektem pandemii jest zwiększenie masy ciała i konieczność konsultacji lekarskich przez telefon i online – według 24% badanych.
Z badania wynika, że 20% badanych jako negatywny skutek pandemii odczuło znaczne pogorszenie stanu psychicznego (złe samopoczucie, lęk, przygnębienie, depresja).
„Ucierpiało też zdrowie 14% badanych. Patrząc na pozytywne i negatywne oceny, bilans zdrowotnych skutków pandemii przedstawia się źle, ale już postęp technologiczny został doceniony. Przy licznych wskazaniach plusów tylko co dziesiątemu Polakowi przeszkadza, że bardziej uzależniony jest od internetu. 7% zwraca uwagę na wzrost cyberprzestępczości, czego akurat czy byłaby pandemia, czy nie, i tak nie udałoby się uniknąć” – czytamy w komunikacie.
Badanie wykazało, że 19% nie ma zdania co do oceny skutków pandemii, 50% uważa, że przyniosła ona więcej skutków negatywnych niż pozytywnych, 26% – badanych ocenia, że pandemia przyniosła tyle samo skutków pozytywnych, co negatywnych.
„W przypadku finansów, choć niektórzy spłacili zadłużenie i zaoszczędzili, to jednak podobna część osób straciła oszczędności i popadła w długi. W 5% przypadków lockodowny były też przyczyną utraty pracy lub firmy, a trudna sytuacja materialna spowodowała, że niektórzy musieli zwrócić się po pomoc do rodziny lub też pomagać finansowo najbliższym, o czym wspominało po 4% respondentów. Wiele wskazuje na to, że długoterminowym skutkiem finansowych turbulencji będzie większy rozsądek w gospodarowaniu pieniędzmi, 28% badanych zapowiada, że po pandemii będą oszczędniejsi” – skomentował prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.
Badanie Quality Watch zrealizowane w dniach 18-21 czerwca metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+. Reprezentatywność ze względu na: wiek, płeć, wielkość miejsca zamieszkania. Próba n=1 048.
Źródło: ISBnews