Prawie 4/5 ankietowanych Polaków (79%) byłoby skłonnych do złożenia CV do firmy oferującej czterodniowy tydzień pracy, pod warunkiem zachowania ośmiogodzinnego dnia pracy i pełnego wynagrodzenia. Natomiast zdecydowanie mniej respondentów (42%) chciałoby pracować przez cztery dni w tygodniu, jeżeli dniówka zostałaby zwiększona do 10 godzin, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pracuj.pl.
„Aż 79% badanych chciałoby bardziej pracować dla firmy oferującej czterodniowy dzień pracy, jeśli otrzymaliby za taką pracę pełne wynagrodzenie (jak za pięciodniowy tydzień pracy). Nieco częściej taką skłonność wyrażały kobiety (82%) niż mężczyźni (75%). Spoglądając na odpowiedzi przez pryzmat grup wiekowych, najbardziej chętne do podjęcia pracy w takim modelu są osoby mające od 25 do 34 lat (84%) – już mające za sobą często przynajmniej kilka lat kariery” – czytamy w komunikacie.
Gdyby skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień wiązałoby się z wydłużeniem dziennego czasu wykonywania obowiązków z 8 godzin do 10, takie rozwiązanie zachęcałoby do rekrutacji już wyraźnie mniej, bo 42% respondentów. Natomiast skrócenie tygodnia pracy do 4 dni przy zachowaniu 4/5 wynagrodzenia pozytywnie oceniło jedynie 22% badanych, podano także.
Pracodawcy mogliby skłonić pracowników do aplikowania, także oferując inne benefity, w tym – dni wolne dla niepalących czy urlop menstruacyjny. I tak 59% respondentów Pracuj.pl chętniej aplikowałoby do takiego pracodawcy, gdyby otrzymali dodatkowe dni wolne ze względu na fakt, że są osobą niepalącą, która nie korzysta z przerw na papierosa. Jeżeli pracodawcy oferowaliby urlop menstruacyjny – do stanowiłoby to dodatkową zachętę dla 60% kobiet.
Większe zainteresowanie ofertą pracy występowałoby także w przypadku oferowania pracy wyłącznie w formie zdalnej. 38% kandydatów chętniej aplikowałoby na taką ofertę, przy czym w sposób całkowicie zdalny chciałyby pracować wyraźnie częściej kobiety (44%) niż mężczyźni (33%).
Kandydaci szczególnie doceniają wolność wyboru. Firmy, które pozwalają zadecydować pracownikowi, czy preferuje model zdalny, hybrydowy czy stacjonarny, mogą liczyć na większą przychylność w rekrutacji 62% kandydatów. Dowolność wyboru preferują bardziej kobiety (69%) niż mężczyźni (55%). Najczęściej taką możliwość chcą posiadać osoby w wieku 25-34 lat (71%) oraz osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, do 24 roku życia (67%).
Badanie „Praca w czasach zmian” zostało przeprowadzone we wrześniu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.
Źródło: ISBnews