Aprecjacja kursu złotego wspierałaby zacieśnienie monetarne i byłaby spójna z kierunkiem działań banku centralnego. Jednocześnie jednak na kurs walutowy wpływają obecnie czynniki zewnętrzne, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
„Jeżeli chodzi o kurs złotego, to jest to ważny kanał oddziaływania na gospodarkę. Przypomnę, że mamy reżim płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji, w szczególności gdy jest to uzasadnione przez warunki rynkowe. Aprecjacja kursu wspierałaby zacieśnienie monetarne i byłaby spójna z kierunkiem działań banku centralnego. Jednocześnie jednak na kurs walutowy wpływają obecnie czynniki zewnętrzne” – powiedział Glapiński agencji Bloomberg, cytowany na profilu Biura Prasowego NBP na Twitterze.
W grudniu ub.r. Glapiński mówił, że NBP chce, żeby zmiany kursu złotego dokonywały się zgodnie z rynkiem, ale nie gwałtownie.
Wielokrotnie podkreślał, że bank centralny zastrzega sobie prawo – zgodnie z „Założeniami polityki pieniężnej” – do prowadzenia ograniczonych interwencji na rynku walutowym, „o ile uzasadniają to warunki rynkowe”.
Źródło: ISBnews