Bank Światowy przygotowuje pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 1,5 mld USD, poinformował prezydent Grupy Banku Światowego David Malpass.
„Bank Światowy przygotowuje pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 1,5 mld USD. Wczoraj zatwierdzono również – w ramach IDA19 – wsparcie w wysokości 1 mld USD dla Ukrainy i 100 mln USD dla Mołdawii, zatwierdzały to kraje darczyńców, jak i odbiorcy” – powiedział Malpass podczas wystąpienia nt. „W poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania związane ze wzrostem, bezpieczeństwem i stabilnością” w Szkole Głównej Handlowej (SGH).
Zadeklarował, że gdy nadejdzie czas odbudowy Ukrainy, Bank Światowy będzie gotów, by wziąć w tym udział.
„Chcemy pomagać społecznościom goszczącym Ukraińców oraz wspierać wiele osób, które zostały przemieszczone wewnętrznie w Ukrainie” – dodał.
Wskazał, że Bank Światowy analizuje globalne skutki wojny na Ukrainie, w tym rosnące ceny żywności i energii oraz przygotowuje szybką reakcję kryzysową, polegającą na ukierunkowanym wsparciu wsparcie krajom rozwijającym się.
Podkreślił, że wojna w Ukrainie i jej następstwa powodują niedobory nawozów i żywności oraz inflację cen żywności.
„Szacuje się, że każdy wzrost cen żywności o 1 pkt proc. powoduje, że 10 mln ludzi popada w skrajne ubóstwo na świecie” – powiedział Malpass.
Ocenił, że światowe rynki towarów żywnościowych są duże i dobrze ugruntowane i przeważnie po pewnym czasie samoczynnie dostosowują się do zakłóceń w produkcji, ale dodatkowe, obecnie występujące czynniki zaostrzają problemy z zaopatrzeniem w żywność.
„Mam tu na myśli podaż nawozów, ceny energii oraz nakładane przez kraje eksportujące ograniczenia w eksporcie żywności” – powiedział Malpass.
Wskazał na następstwa wojny w Ukrainie, jakim jest odejście od rosyjskich źródeł energii w Europie.
„Z zadowoleniem obserwuję, że Europa stara się odejść od Rosji – tj. zdywersyfikować swoje źródła energii na rzecz importu gazu i energii jądrowej, ale na to potrzeba czasu. Szybkie zwiększenie mocy wytwarzania energii w Europie i innych częściach świata będzie niezbędnym elementem globalnego ożywienia gospodarczego i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie” – podsumował.
Źródło: ISBnews