Program „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” (FEnIKS) z budżetem na poziomie 25 mld euro powinien zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską w I poł. 2022 r., wynika z wypowiedzi wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy.
„Największy program w Polsce, największy program w Europie infrastrukturalny i środowiskowy, bardzo wiele celów realizowanych – jak najszybciej chcemy go uruchomić, myślę, że w I poł. roku on będzie zatwierdzony przez Komisję Europejską i będziemy przygotowywać konkretne inwestycje pod ten program” – powiedział Buda, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.
Poinformował, że program został złożony do Komisji Europejskiej na początku stycznia.
Sama umowa partnerstwa została złożona w połowie grudnia, co oznacza – jak wyjaśnił wiceminister – że wszystkie proponowane przez Polskę programy powinny trafić do Komisji w ciągu trzech miesięcy od tej daty. Następnie Komisja ma trzy miesiące na ocenę tych programów.
Program „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” (FEnIKS), który ma realizować krajową strategię wykorzystania funduszy polityki spójności został przyjęty przez rząd w formie uchwały na początku stycznia br.
Działania planowane w ramach programu mają przyczyniać się do osiągnięcia założeń głównej strategii UE – Europejskiego Zielonego Ładu, którego realizacja ma pomóc w przekształceniu UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Program ma odzwierciedlać cele i założenia głównych strategii krajowych, w tym w szczególności Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz właściwych tematycznie strategii sektorowych. Z programu mają być podejmowane działania wspierające odbudowę kraju po skutkach pandemii COVID-19.
Głównymi źródłami finansowania programu mają być Fundusz Spójności (FS) oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR). Łącznie chodzi o ponad 25 mld euro, z czego z EFRR ma pochodzić 12,8 mld euro, a z FS 12,3 mld euro. Program ma stanowić kontynuację dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 oraz 2014-2020.
Źródło: ISBnews