Średnioroczna cena ropy Brent wzrośnie do poziomu ok. 75-80 USD/bbl w 2022 roku w efekcie dalszego wzrostu popytu na ropę do poziomów sprzed pandemii, ograniczonych zdolności wydobywczych OPEC+, niskich zapasów ropy w krajach OECD, utrzymania wysokich cen gazu oraz ryzyk geopolitycznych, podał PKN Orlen.
„Marża rafineryjna – oczekujemy wzrostu marż rafineryjnych (r/r) do poziomu 4-5 USD/bbl w efekcie wzrostu popytu na paliwa na skutek ożywienia gospodarczego. W dłuższej perspektywie marże będą pod presją globalnej nadwyżki mocy rafineryjnychh” – czytamy w prezentacji wynikowej.
Marża rafineryjna z dyferencjałem B/U wyniosła 4,3 USD/bbl w 2021 roku; wzrost o 54% (r/r), podał Orlen.
„Marża petrochemiczna – oczekujemy spadku marż petrochemicznych (r/r) do poziomu 1 100-1 200 euro/t w efekcie wzrostu cen ropy oraz cen gazu. Czynnikiem wspierającym marże jest silny popyt skorelowany ze wzrostem PKB oraz mniejszy import ograniczony przez wzrost kosztów frachtu” – czytamy dalej.
Marża petrochemiczna wyniosła 1 273 euro/t w 2021 r., wzrost o 52% (r/r).
W przypadku cen gazu ziemnego koncern oczekuje spadku do poziomu ok. 200 zł/MWh w efekcie stopniowej normalizacji notowań, która powinna nastąpić po sezonie grzewczym. Czynnikiem wspierającym ceny gazu są niskie stany magazynowe w Europie.
„Energia elektryczna – oczekujemy wzrostu cen energii elektrycznej (r/r) do poziomu ok. 450 zł/MWh w efekcie oczekiwanego wzrostu cen praw do emisji CO2 oraz wysokich cen gazu” – czytamy dalej.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews