Po konsultacjach społecznych projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono zapis zakładający przesunięcie możliwości dzielenia kwoty wolnej od podatku w zaliczkach przy różnych dochodach, a także przy umowach cywilno-prawnych na 1 stycznia 2023 r., poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.
Konsultacje społeczne projektu trwały od 24 marca br.
„Dwie kwestie przekładamy z 1 lipca na 1 stycznia w wyniku tych konsultacji, które za nami. Jedna to jest możliwość dzielenia proporcjonalnie przy różnych źródłach dochodu kwoty wolnej w zaliczkach. […] Ale w związku z tym, że to jest operacja wymagająca czasu, po konsultacjach zmieniamy datę wejścia w życie na 1 stycznia 2023 r.” – powiedział Soboń podczas konferencji prasowej.
MF proponuje, żeby to była nie tylko jedna dwunasta czyli kwota wolna przez 12 miesięcy, ale również 1/24, 1/36, przy pozyskiwaniu dochodów np. u dwóch czy trzech płatników podatku.
„Podobnie jak nowy tytuł w zaliczkach umowy cywilno-prawnej. Zależało nam na tym, żeby proporcjonalnie kwotę wolną w zaliczkach rozliczać także przy umowach zlecenia, natomiast w związku z tym że dostawcy systemów informatycznych mówią o tym, że taka zmiana, który oznacza zupełnie nowy tytuł w rozliczeniach kwoty wolnej wymaga więcej pracy niż tak krótki termin 1 lipca, również zmieniamy na 1 stycznia” – wyjaśnił wiceminister.
Resort planuje także, by z PIT-2 uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie. PIT-2 ma zawierać katalog zmian, które będzie można wybrać i które będą obowiązywać w rozliczeniu podatkowym.
Wprowadzony ma także zostać automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, uszczelniona ma zostać tzw. ulga remontowa i zlikwidowana tzw. ulga zabytkowa (na remont zabytków).
„Jeżeli ktoś będzie chciał remontować taki zabytek, to pod ścisłą kontrolą konserwatora po akceptacji na podstawie określonych w ustawie dokumentów będzie mógł takiego odliczenia podatku dokonać, ale zawsze pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków” – tłumaczył wiceminister.
Ministerstwo Finansów zapowiedziało także, że wycofuje się z propozycji, która zmieniała PIT 0. Zgodnie z nowym zapisem senior podejmując pracę będzie mógł korzystać z PIT 0 niezależnie od tego czy był na emeryturze czy nie.
Rząd proponuje obniżenie stawki PIT do 12% z 17%, a także m.in. likwidację ulgi dla klasy średniej. Ponadto chce, aby do kwoty 8 700 zł rozliczający się na liniowej stawce podatkowej 19% mogli zaliczyć w koszty składkę zdrowotną NFZ. Zakładana jest także możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem. Zmiany mogą doprowadzić do podniesienia deficytu budżetowego o ok. 0,5 pkt proc
Źródło: ISBnews