Europejski oddział międzynarodowej organizacji humanitarnej Global Empowerment Mission (GEM), z siedzibą w Suchodole pod Warszawą, wyruszył z pomocą dla powodzian w Kotlinie Kłodzkiej i na Opolszczyźnie. Suchy prowiant, środki higieniczne, woda pitna i nowa odzież w paczkach od GEM Europe już docierają do potrzebujących m.in. w Stroniu Śląskim i Kłodzku oraz okolicznych wioskach.
GEM jest jedną z pierwszych organizacji humanitarnych, które dotarły z pomocą do poszkodowanych przez powódź w południowo-zachodniej Polsce. Na wieść o trudnej sytuacji w zalewanym powodzią Kłodzku zespół GEM Europe wyruszył w drogę na Dolny Śląsk już w niedzielę.
Szybka reakcja organizacji jest możliwa dzięki posiadanej przez nią w Polsce infrastrukturze w postaci samochodów (półciężarówek i TIR-ów) oraz magazynu z pomocą humanitarną w podwarszawskim Suchodole a także ludziom, którzy posiadają niezbędne wyszkolenie i doświadczenie w działaniu w sytuacjach kryzysowych.
Od czasu powstania GEM Europe tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie polski zespół GEM niósł już pomoc potrzebującym m.in. po tragicznym trzęsieniu ziemi w Turcji, po pożarach lasów na Krecie, po powodziach w Słowenii i po wybuchu wulkanu na Islandii.
– Od chwili otrzymania pierwszych sygnałów o zbliżającym się zagrożeniu monitorowaliśmy sytuację na Dolnym Śląsku. W niedzielę podjęliśmy decyzję o wysłaniu naszej półciężarówki z paczkami żywnościowymi i artykułami higienicznymi do Kłodzka, by zorientować się na miejscu w potrzebach i pomóc tym, do których uda nam się dotrzeć. Sytuacja w Kotlinie Kłodzkiej jest trudna – wiele miejsc jest odciętych od świata, nie działają telefony. Z pomocą strażaków udało nam się jednak wczoraj dotrzeć do wiosek w okolicach Stronia Śląskiego i dostarczyć pomoc zdesperowanym ludziom, którzy stracili domy i cały majątek w tym największym w historii kataklizmie – mówi Wiktoria Maciejewicz, Dyrektor ds. misji terenowych w Europie, Global Empowerment Mission.
Zespół GEM Europe był m.in. w Kłodzku, dokąd dotarł transport darów z podwarszawskiego magazynu GEM-u. Łączna wartość przekazanej pomocy to ponad 600 tys. zł. Planowane są kolejne dostawy a w przyszłości – z pomocą donatorów – możliwe będzie uruchomienie długofalowej pomocy, gdy woda opadnie a wraz z nią przyjdzie najtrudniejszy moment – odbudowa i długofalowe wsparcie dla powodzian.
Wśród odwiedzonych przez zespół GEM wiosek są Radochowice i Trzebieszowice, gdzie paczki rozdano wśród rodzin, które straciły cały dobytek i dach nad głową. GEM uruchomił zbiórkę na pomoc dwóm rodzinom z tych wiosek, by pomóc im odbudować zalane domy a także dostarczyć im tak niezbędne dla życia rzeczy, jak ubrania, materace, pościel, koce i bielizna osobista. Adres zbiórki to: https://www.siepomaga.pl/gem-powodz
Organizacja Global Empowerment Mission powstała w 2010 roku w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na trzęsienie ziemi na Haiti. Obecnie GEM ma już 12 oddziałów na całym świecie – obok Haiti, gdzie GEM jest obecny nieprzerwanie od 14 lat, magazyny GEM znajdują się m.in. w Turcji, Egipcie, Ukrainie, Gwatemali, a także na Florydzie, Hawajach i w Kalifornii.
Do Polski GEM przyjechał po raz pierwszy w lutym 2022 roku, by nieść pomoc uchodźcom z Ukrainy. Założycielem i prezesem GEM jest Michael Capponi, amerykański filantrop, który wprowadził nowy model niesienia pomocy, oparty na darowiznach pochodzących od prywatnych donatorów i wysokiej efektywności, dzięki którym aż 97% środków przekazanych GEM dociera bezpośrednio do potrzebujących.
Global Empowerment Mission (GEM) to międzynarodowa organizacja humanitarna, która niesie pomoc i wsparcie na obszarach dotkniętych klęskami naturalnymi (powodzie, pożary, trzęsienia ziemi) i konfliktami na całym świecie. Dzięki szybkiej reakcji zespoły GEM działające na całym świecie, w tym w Europie i w Stanach Zjednoczonych oraz na Haiti, w Turcji i w Egipcie i w Gazie, docierają w krótkim czasie do potrzebujących na całym świecie, niezależnie od barier geograficznych lub politycznych. W Europie organizacja reprezentowana jest przez GEM Europe z siedzibą w Suchodole pod Warszawą.
Źródło: Spółka