Zrównanie statusu podatkowego spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych z innymi podatnikami CIT w zakresie możliwości tworzenia podatkowych grup kapitałowych, likwidację podatku minimalnego oraz zmiany w przepisach, dot. spółki holdingowej postuluje Międzynarodowa Grupa Izb Handlowych (IGCC). IGCC przedstawiła uwagi do nowelizacji pakietu podatkowego.
Nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw znajduje się obecnie na etapie prac senackich.
„Przedsiębiorcy stowarzyszeni w IGCC stanowczo sprzeciwiają się wprowadzeniu tzw. minimalnego podatku dochodowego i postulują wprowadzenie do projektu poprawki polegającej na wykreśleniu art. 2 pkt 48 oraz wprowadzenie zmian dostosowujących w pozostałych przepisach polegających na wykreśleniu odesłań do art. 24ca” – czytamy w opinii.
Zgodnie z nowelizacją, nowym podatkiem będzie mogła zostać obciążona firma, która w danym roku podatkowym będzie miała stratę lub dochód nieprzekraczający 1% sumy przychodów. Podstawa opodatkowania uwzględnia nie tylko tzw. wydatki pasywne, które potencjalnie mogą mieć związek z działaniami optymalizacyjnymi, lecz również 4% przychodów przedsiębiorstwa.
W przypadku, gdyby nie było możliwości rezygnacji z tego podatku, Międzynarodowa Grupa Izb Handlowych wskazuje na konieczność uwzględnienia w katalogu kosztów na potrzeby kalkulacji straty lub udziału dochodu w przychodach, także innych uzasadnionych gospodarczo wydatków niż amortyzacja środków trwałych, a więc kosztów zatrudnienia, a także kosztów towarów, które następnie są sprzedawane przez podatnika, kosztów surowców wykorzystywanych w produkcji, kosztów najmu, dzierżawy czy innych kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
W ocenie Grupy Izb Handlowych, konieczne jest zapewnienie możliwości odliczenia od minimalnego podatku dochodowego podatków sektorowych, w szczególności podatku od sprzedaży detalicznej, a także rezygnacja z naliczania minimalnego podatku dochodowego od kosztów, które nie stanowią dla podatnika kosztów uzyskania przychodów z uwagi na zastosowanie ograniczeń wynikających z innych przepisów.
Firmy stowarzyszone postulują także zmiany, dotyczące podatkowych grup kapitałowych (PGK). IGCC chce zrównania statusu podatkowego spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych z innymi podatnikami CIT w zakresie możliwości tworzenia podatkowych grup kapitałowych.
Według IGCC, przepisy dot. reorganizacji (połączenia, podziały, wymiany udziałów, aporty przedsiębiorstw) zawierają regulacje sprzeczne z ustawodawstwem Unii Europejskiej. Zdaniem Grupy, proponowane zmiany w ustawie o CIT – w zakresie, w jakim przewidują opodatkowanie drugiej i kolejnej transakcji wymiany udziałów, połączenia lub podziału spółek – są sprzeczne z postanowieniami tzw. dyrektywy mergerowej (dyrektywy 2009/133/WE z 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek).
IGCC wskazuje także, że przepisy noweli (art. 24m pkt 1 lit. e) nakazują weryfikację akcjonariuszy w celu skorzystania przez spółkę ze zwolnienia z CIT dla niektórych kategorii przychodów, w tym przychodów ze zbycia udziałów/akcji.
„Warunek ten – w przypadku podmiotów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych jest niemożliwy do spełnienia. Podmioty notowane na GPW nie posiadają danych akcjonariuszy mniejszościowych, a ponadto akcjonariat ten ulega nieustannym zmianom – niemożliwe jest zatem sprawdzenie przez spółkę czy warunek wskazany w art. 24m jest spełniony. Pozostawienie zatem tego kryterium wykluczy każdy podmiot notowany na GPW z możliwości skorzystania z tego zwolnienia” – czytamy w opinii.
IGCC wskazuje na konieczność wyłączenia ograniczeń odnoszących się do akcjonariuszy spółek notowanych na GPW lub zmodyfikowanie art. 24m ust. 1 pkt e w taki sposób, by dopuszczalne było posiadanie przez podmioty z terytorium lub kraju wskazanego w tych przepisach nie więcej niż 10% udziałów (akcji) w spółce holdingowej.
Zdaniem Grupy, przepisy powinny wprowadzić jednoznaczne postanowienia wskazujące na jaki moment należy określić status spółki holdingowej i spółki zależnej oraz w jakim okresie weryfikować spełnienie pozostałych warunków, o których mowa w art. 24m, w szczególności w zakresie niekorzystania ze zwolnień podatkowych.
Nowela pakietu podatkowego wprowadza szereg zmian zarówno dotyczących podatkowej grupy kapitałowej (PGK), jak i spółki holdingowej.
Przy PGK odchodzi od obowiązku utrzymywania udziału dochodów w przychodach na określonym w ustawie poziomie, obniża przeciętną wysokość kapitału zakładowego, jaki muszą posiadać spółki tworzące PGK z 500 tys. zł do 250 tys. zł, umożliwia tworzenia PGK grupom spółek o bardziej rozbudowanej strukturze czy łagodzi warunki pomniejszania oraz powiększania PGK o kolejne spółki.
Nowela zakłada też, że spółki holdingowe posiadające przez okres roku co najmniej 10% akcji lub udziałów w spółce zależnej mogłyby m.in. skorzystać ze zwolnienia podatkowego w przypadku zbycia akcji na rzecz podmiotu niepowiązanego.
Międzynarodowa Grupa Izb Handlowych – International Group of Chambers of Commerce (IGCC) powstała w 2005 r. w celu stworzenia jednolitej platformy do komunikacji dla firm międzynarodowych z władzami RP. Obecnie skupia 17 Izb Handlowych, które reprezentują 23 kraje i ponad 2,7 tys. przedsiębiorstw zagranicznych na polskim rynku, w tym m.in. AHK (Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową), AmCham (Amerykańską Izbę Handlową w Polsce), BBC (Belgijską Izbę Gospodarczą, BPCC (Brytyjsko-Polską Izbę Handlową), CCIFP (Francusko-Polską Izbę Gospodarczą) IPCC (Irlandzko-Polską Izbę Handlową), CCII (Włosko-Polską Izbę Handlowo-Przemysłową w Polsce), NPCC (Niderlandzko-Polską Izbę Gospodarczą), PHIG (Polsko-Hiszpańską Izbę Gospodarczą), PICC (Polsko-Izraelską Izbę Gospodarczą), PCCC (Polsko-Kanadyjską Izbę Gospodarczą), Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą, PPCC (Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą) i SPCC (Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą).
Źródło: ISBnews