Inflacja konsumencka CPI może wynieść 6,2% r/r w październiku, oceniają analitycy Credit Agricole Bank Polska.
„Na wtorek zaplanowana jest także publikacja danych o inflacji w Polsce. Naszym zdaniem, zmniejszyła się ona w październiku do 6,2% r/r wobec 8,2% we wrześniu. Uważamy, że niższa inflacja w październiku wynikać będzie ze zmniejszenia dynamiki cen żywności, nośników energii oraz paliw, a także spadku inflacji bazowej. Nasza prognoza kształtuje się znacząco poniżej konsensusu (6,6%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji” – czytamy w Makromapie „Wynik wyborów w Polsce wpłynie na poziom stóp procentowych i kursu złotego”.
Bank oszacował, że zrealizowane dotychczas obniżki stóp procentowych w br. będą oddziaływały w kierunku wzrostu inflacji o ok. 0,6 pkt proc. w horyzoncie 8 kwartałów, w przeciwnym kierunku będą oddziaływały niższy punkt startowy (tj. realizacja inflacji w III kw.), niższe od założonego w lipcowej projekcji tempo wzrostu gospodarczego w II poł. br.
„Listopadowa projekcja, uwzględniająca wpływ zarysowanych powyżej czynników, nie ulegnie prawdopodobnie istotnym zmianom względem ścieżki przedstawionej w lipcowym dokumencie” – czytamy dalej.
Według Narodowego Banku Polskiego (NBP) inflacja konsumencka wyniesie – według lipcowej, centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej – 11,9% w 2023 r., 5,2% w 2024 r. i 3,6% w 2025 r. (wobec odpowiednio: 11,9%, 5,7% i 3,5% dla tych lat w projekcji marcowej). Inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP – określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc. – w III kw. 2025 r. projekcji.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje 31 października szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 roku
Źródło: ISBnews