Inwestycje w rozwój przedsiębiorstw deklaruje 77% firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW, CEE) w porównaniu do średniej takich deklaracji wynoszącej 80% w całej Unii Europejskiej i wobec 81% w USA, wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Z krajów regionu CEE największą część środków przeznaczają na innowacje firmy z Polski (22%), Słowenii (19%) i Czech (17%), inwestujące w opracowanie nowych produktów lub usług.
EBI opublikował wyniki badania dotyczącego poziomu inwestycji w przedsiębiorstwach w regionie CEE „Aktualizacja modelu biznesowego: czy firmy z Europy Środkowo-Wschodniej inwestują wystarczająco dużo?”. Analiza została opublikowana w ramach Raportu SGH, który będzie prezentowany na Forum Ekonomicznym w Karpaczu (5-7 września 2023). Jak podkreśla bank, wyniki wskazują, że działalność inwestycyjna odradza się po kryzysie wywołanym pandemią oraz wybuchem wojny w Ukrainie.
„Inwestycje przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej w innowacyjność produktów i usług są na wyższym poziomie niż średnia w UE. To pozytywny trend, który z pewnością zaowocuje dynamicznym rozwojem regionu, stworzy nowe miejsca pracy i zdecydowanie zwiększy naszą konkurencyjność na rynku międzynarodowym” – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie poświęconym badaniu.
Odsetek firm zamierzających postawić przede wszystkim na innowacyjność nowych produktów i usług w EŚW (27%) przewyższał wynik odnotowany pod tym względem w UE (24%) i USA (21%), wskazał bank.
„Przedsiębiorstwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, po kryzysach wywołanych pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie, wracają na ścieżkę wzrostu. Zdecydowana większość inwestycji jest związana z wymianą lub zwiększeniem zdolności produkcyjnych co w przyszłości pozwoli na zwiększenie ich efektywności i bardziej przyjazną dla środowiska działalność” – dodała główna ekonomistka EBI Debora Revoltella.
W przeciwieństwie do firm z UE i USA przedsiębiorstwa działające w regionie EŚW przeznaczyły większą część swoich inwestycji na maszyny i sprzęt (53% wobec 49% w UE, 47% w USA), a mniejszą na aktywa niematerialne (24% wobec 37% w UE i 33% w USA).
„Głównym celem inwestycyjnym firm zlokalizowanych w regionie EŚW pozostaje wymiana zdolności produkcyjnych – podobnie do średniej UE (46% firm w EŚW i UE). W następnej kolejności wymienia się zwiększenie zdolności produkcyjnych (25% w EŚW) i innowacje (17%). Relatywnie więcej w innowacje inwestują firmy produkcyjne (20%) i duże organizacje (18%). Największą część środków przeznaczają na innowacje firmy z Polski (22%), Słowenii (19%) i Czech (17%), inwestujące w opracowanie nowych produktów lub usług” – czytamy w komunikacie.
Najczęściej wymieniane długoterminowe bariery utrudniające realizację inwestycji w regionie EŚW to niepewność co do przyszłości (87%), koszty energii (87%) i dostępność wykwalifikowanych pracowników (82%). Podobnie przedstawiają się uśrednione wyniki dla UE, podano także.
„Największą część finansowania wśród firm z EŚW w 2022 r. stanowiły środki własne (70%), a w dalszej kolejności – źródła zewnętrzne (25%), finansowanie w ramach grupy odpowiada za średnio 4% ogólnych firmowych inwestycji w EŚW. Odsetek firm korzystających z finansowania zewnętrznego jest najwyższy w Rumunii (32%), a najniższy w Czechach (18%)” – napisano także w materiale.
Trzy czwarte (75%) firm, które deklarują korzystanie z finansowania zewnętrznego, pozyskało kredyty bankowe w ostatnim roku obrotowym, z czego 21% przedsiębiorstw uzyskało kredyt na preferencyjnych warunkach. Występują znaczne różnice między krajami regionu: preferencyjne kredyty bankowe najbardziej rozpowszechnione są na Węgrzech (39%) oraz w Czechach (36%) i Rumunii (36%), a najmniej – na Łotwie (5%) oraz w Polsce (7%) i Estonii (8%), podał też EBI.
Badanie EBI dotyczące inwestycji, coroczne sztandarowe sprawozdanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zawiera wyniki corocznej ankiety inwestycyjnej EBI, obejmującej odpowiedzi około 12 500 firm z całej Europy na szerokie spektrum pytań dotyczących inwestycji korporacyjnych i finansowania inwestycji, zawiera również ankietę przeprowadzoną w gminach UE.
Źródło: ISBnews