Prawie 90% firm zlokalizowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW, CEE) dąży do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, co odpowiada średniej dla UE, wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Podstawowe przedsięwzięcia realizowane w tym zakresie w EŚW to minimalizacja ilości odpadów i ich przetwarzanie (67%) oraz inwestycje w efektywność energetyczną (55%), które okazały się w ostatnich latach bardzo opłacalne.
EBI opublikował wyniki badania dotyczącego poziomu inwestycji w przedsiębiorstwach w regionie CEE „Aktualizacja modelu biznesowego: czy firmy z Europy Środkowo-Wschodniej inwestują wystarczająco dużo?”. Analiza została opublikowana w ramach Raportu SGH, który będzie prezentowany na Forum Ekonomicznym w Karpaczu (5-7 września 2023).
„Firmy działające w regionie są zaniepokojone kosztami działań ukierunkowanych na zeroemisyjność, co dla przedsiębiorców oznacza unowocześnianie metod produkcji. Z uwagi na duży udział paliw kopalnych w produkcji energii w EŚW, a także z powodu energochłonnych metod produkcyjnych, przedsiębiorstwa zlokalizowane w tym regionie są szczególnie narażone na to ryzyko. W związku z tym udział firm z EŚW uważających przejście na bardziej wymagające standardy i regulacje klimatyczne za zagrożenie jest wyższy niż odsetek podmiotów postrzegających ten proces w kategoriach szans (odpowiednio 36% i 18%). Liczby te kontrastują z sytuacją panującą ogółem w UE, gdzie proporcje te rozkładają się praktycznie po równo (32% – zagrożenie, 29% – szanse)” – czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.
Duże przedsiębiorstwa w znacznie większym stopniu niż MŚP rozpatrują przejście w kierunku zeroemisyjności w kategoriach szansy (22% wobec 14%), podkreślił bank.
„Firmy z EŚW podejmują działania, aby przyjąć bardziej przyjazny środowisku model biznesowy. Prawie 90% firm zlokalizowanych w regionie dąży do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, co odpowiada średniej dla UE. Podstawowe przedsięwzięcia realizowane w tym zakresie w EŚW to minimalizacja ilości odpadów i ich przetwarzanie (67%) oraz inwestycje w efektywność energetyczną (55%), które okazały się w ostatnich latach bardzo opłacalne. Na tle średniej dla UE przedsiębiorstwa z EŚW rzadziej inwestowały w zrównoważony transport (32% wobec 43%). W całym regionie tego typu działania najczęściej podejmowały firmy z Rumunii (93%) i Polski (90%), a rzadziej z Bułgarii (70%)” – czytamy dalej.
EBI zwraca też uwagę, że odsetek firm z EŚW inwestujących w poprawę efektywności energetycznej (prawie 40%) nie odbiega od średniej UE, mimo że model biznesowy w tym regionie jest bardziej energochłonny. Najczęściej na takie inwestycje decydowały się przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego (48%) i duże organizacje (50%).
Badanie EBI dotyczące inwestycji, coroczne sztandarowe sprawozdanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Zawiera wyniki corocznej ankiety inwestycyjnej EBI, obejmującej odpowiedzi około 12 500 firm z całej Europy na szerokie spektrum pytań dotyczących inwestycji korporacyjnych i finansowania inwestycji, zawiera również ankietę przeprowadzoną w gminach UE.
Źródło: ISBnews