Jeżeli byłaby możliwość, żeby Lotos był na nowo „całościowo polski”, to ja jestem tym jak najbardziej zainteresowany, oświadczył wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Jeżeli byłaby możliwość, żeby Lotos był na nowo całościowo polski, to ja jestem tym jak najbardziej zainteresowany” – powiedział Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
W 2022 r. Orlen, który przejął większość aktywów Grupy Lotos, realizując środki zaradcze określone przez Komisję Europejską jako warunek zgody na połączenie, podpisał umowy sprzedaży na rzecz Aramco Overseas Company B.V. m.in. 30% udziałów w Rafinerii Gdańskiej, do której aportem wniesiona została rafineria w Gdańsku oraz 100% udziałów w Lotos SPV 1 Sp. z o.o. , do której na skutek podziału Lotos Paliwa Sp. z o.o. wniesiona została zorganizowana część przedsiębiorstwa tej spółki obejmująca działalność w zakresie hurtowej sprzedaży paliw. Orlen podpisał również wówczas z Saudi Arabian Oil Company oraz Saudi Basic Industries Corporation umowę (joint development agreement), która dotyczy wspólnej realizacji studium wykonalności dla kompleksu petrochemicznego w Gdańsku.
„Jeśli chodzi o Orlen, to prezesa najlepiej wyłonić w drodze konkursu. O tym pan minister Budka będzie państwa informował jako minister aktywów państwowych” – powiedział także Kosiniak-Kamysz.
W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Orlenu – po zapoznaniu się z pismem prezesa zarządu Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że „oddaje się do dyspozycji rady nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji”, odwołała Obajtka z zarządu Orlenu z upływem dnia 5 lutego br., a rezygnację z członkostwa w zarządzie złożył także Michał Róg, odpowiadający za handel i logistykę, Patrycja Klarecka odpowiadająca za obszar transformacji cyfrowej, Armen Artwich – członek zarządu ds. korporacyjnych oraz członek zarządu Orlenu ds. finansowych Jan Szewczak.
Wcześniej dziś akcjonariusze Orlenu odwołali podczas walnego zgromadzenia ośmiu członków rady nadzorczej i powołali nową radę w składzie: Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Wojciech Popiołek, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński. Wcześniej we wtorek minister aktywów państwowych odwołał Wojciecha Popiołka ze składu rady nadzorczej.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews