Komisja Europejska rozpoczęła proces organizowania plasowania obligacji NextGenerationEU i innych obligacji UE za pośrednictwem infrastruktury płatniczej i rozliczeniowej Eurosystemu (Europejskiego Banku Centralnego i krajowych banków centralnych strefy euro), poinformowała Komisja. System ma zacząć funkcjonować w II poł. 2023 r.
„Emisja obligacji UE zostanie dostosowana do rozwiązań stosowanych przez emitentów państwowych UE oraz Europejski Mechanizm Stabilności (EMS), którego transakcje na obligacjach są rozliczane w pieniądzu banku centralnego” – czytamy w komunikacie.
Po przeprowadzeniu procesu wyboru Komisja podjęła decyzję o współpracy z Europejskim Bankiem Centralnym, który będzie pełnić rolę agenta płatniczego, oraz Narodowym Bankiem Belgii, który będzie pełnić funkcję agenta rozliczeniowego dla wszystkich dłużnych papierów wartościowych UE po zakończeniu emisji, podano także.
KE zapowiada równe warunki działania dla wszystkich centralnych depozytów papierów wartościowych i inwestorów, którzy handlują obligacjami wyemitowanymi w UE.
Komisarz Johannes Hahn, odpowiedzialny za budżet i administrację wraz z Fabio Panettą z zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i prezesem Narodowego Banku Belgii Pierrem Wunschem uzgodnili realizację przedsięwzięcia, które ma zacząć funkcjonować w drugiej połowie 2023 roku.
Komisja Europejska od dawna jest obecna na rynkach kapitałowych, w reakcji na pandemię koronawirusa i jej konsekwencje uruchomiła dwa programy pożyczkowe na dużą skalę (SURE i NextGenerationEU) odpowiednio w 2020 i 2021 roku. Na tej podstawie i od października 2020 r. Komisja udzieliła 212,8 mld euro w formie długoterminowych pożyczek w ramach obu programów, czytamy w komunikacie.
Ponad połowa tej kwoty została wyemitowana w ramach zdywersyfikowanej strategii finansowania Komisji, która umożliwia elastyczne zaciąganie pożyczek w najlepszych możliwych warunkach rynkowych. Dzięki tym programom, o wartości odpowiednio do 100 mld euro i do 800 mld euro, Komisja ma stać się jednym z największych emitentów euro.
Komisja Europejska jest uprawniona na mocy traktatów UE do zaciągania pożyczek na międzynarodowych rynkach kapitałowych w imieniu Unii Europejskiej. Te transakcje na obligacjach są denominowane w euro.
Największym programem Komisji Europejskiej jest instrument naprawy NextGenerationEU o wartości do około 800 mld euro w cenach bieżących. Około 30% środków na ten program zostanie pozyskanych poprzez emisję zielonych obligacji NextGenerationEU.
Komisja prowadzi również inne programy, w ramach których emituje obligacje na finansowanie pożyczek dla UE i krajów trzecich. Należą do nich program SURE o wartości do 100 mld euro, mający na celu wspieranie miejsc pracy i utrzymanie ludzi w pracy.
W ramach programu pomocy makrofinansowej (MFA) Komisja przeznaczyła 1,2 mld euro na wsparcie Ukrainy w pierwszej połowie roku. Na początku lipca zaproponowano nową pożyczkę MFA dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro, pierwszą transzę programu o wartości do 9 mld euro.
Komisja Europejska korzysta obecnie z systemu rozliczeniowego obejmującego komercyjnych dostawców usług rozliczeniowych. Systemy te działały sprawnie, a Komisja Europejska wysoko ocenia jakość usług świadczonych przez dostawców, wskazano w komunikacie.
Jednak duży wzrost skali emisji UE skłonił Komisję Europejską do przeprowadzenia kompleksowego przeglądu wszystkich aspektów emisji obligacji, w tym rozliczenia obligacji. W niniejszym przeglądzie zidentyfikowano dalsze korzyści płynące z przejścia z obecnych rozwiązań na infrastrukturę rozliczeniową opartą na Eurosystemie, podsumowano.
Źródło: ISBnews