Komisja Europejska podjęła decyzję o zamknięciu procedury przewidzianej w art. 7 ust. 1 TUE wobec Polski, wycofując swój uzasadniony wniosek, który wszczął tę procedurę w 2017 r., podała Komisja.
„Komisja zakończyła analizę sytuacji w zakresie praworządności w Polsce w kontekście procedury art. 7 ust. 1 TUE. Komisja uważa , że nie istnieje już wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności w Polsce w rozumieniu tego przepisu. Polska uruchomiła szereg środków legislacyjnych i nielegislacyjnych, aby rozwiać obawy dotyczące niezależności wymiaru sprawiedliwości, uznała prymat prawa UE i zobowiązuje się do wykonania wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczący praworządności, w tym niezależności sądów” – czytamy w komunikacie.
Podczas Rady do Spraw Ogólnych 21 maja br. wiceprzewodnicząca Komisji ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova pozytywnie omówiła z ministrami sytuację w Polsce w ramach procedury art. 7, a także najnowszą ocenę Komisji i zamiar wycofania wniosku.
„Po ponad sześciu latach, w następstwie pozytywnych kroków podjętych przez polskie władze, a także zdecydowanego wsparcia wyrażonego w tym zakresie przez państwa członkowskie, zamknęliśmy procedurę art. 7 wobec Polski. Będziemy nadal współpracować z polskimi władzami, aby wspierać je w wysiłkach na rzecz promowania praworządności” – powiedziała Jourova, cytowana w komunikacie.
Państwa członkowskie uznały wysiłki podjęte już przez rząd polski w celu rozwiązania istniejących problemów. W następstwie tej dyskusji Komisja podjęła dziś decyzję o zamknięciu procedury przewidzianej w art. 7 i poinformowała Radę i Parlament Europejski, że wycofuje swój uzasadniony wniosek z 2017 r., podano.
Komisja zapowiedziała, że będzie w dalszym ciągu monitorować sytuację, a także inne kroki mające na celu promowanie praworządności w Polsce, w szczególności w ramach procesu sporządzania sprawozdania na temat praworządności.
Źródło: ISBnews