Komisja Europejska (KE) skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w związku z niepełną transpozycją zmian w dyrektywie w sprawie naprawy i restrukturyzacji banków (dyrektywa 2014/59/UE), wprowadzonych rozporządzeniem 2022/2036, które dotyczą ostrożnościowego traktowania globalnych instytucji o znaczeniu systemowym oraz zdolności do absorbowania strat i rekapitalizacji grup bankowych, podała Komisja.
Wezwanie zostało skierowane również do Bułgarii, Hiszpanii, Włoch, Cypru, Litwy, Austrii, Portugalii i Słowacji.
„Zmiany wprowadzone rozporządzeniem (UE) 2022/2036 są ważne dla zapewnienia pełnego dostosowania w UE do standardów Rady ds. Stabilności Finansowej, dotyczących całkowitej zdolności absorpcji strat (TLAC) dla globalnych instytucji o znaczeniu systemowym (G-SII). W szczególności zmiany te są konieczne dla właściwego odzwierciedlenia ekspozycji unijnych G-SII na ich spółki zależne zlokalizowane w państwach trzecich oraz dla dalszej poprawy zdolności największych grup bankowych UE do wytrzymywania wstrząsów finansowych” – czytamy w komunikacie.
Ponadto zmiany powinny osiągnąć pełną harmonizację ostrożnościowego traktowania zasobów wewnętrznych na potrzeby absorpcji strat i rekapitalizacji podmiotów pośredniczących w grupie bankowej, co jest istotne dla możliwości rozwiązania banków, podała Komisja.
Podkreśliła, że w przypadku braku transpozycji tych technicznych, ale ważnych środków, nie będzie możliwe osiągnięcie niezbędnego poziomu harmonizacji w ujednoliconych ramach UE dla sektora bankowego.
Państwa mają teraz dwa miesiące na odpowiedź i zmiany w prawie. W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może zdecydować o wydaniu uzasadnionej opinii.
Źródło: ISBnews