Koszty życia pochłaniały całość dochodów ponad 70% Polaków w 2021 r., wynika z badania Ipsos przeprowadzonego na zlecenie grupy IPF (do której należy Provident Polska).
„Pandemia była ciosem dla finansów wielu polskich rodzin. Okazuje się, że po zapłaceniu stałych wydatków oraz opłat niemal 3/4 Polaków nie miało pieniędzy bądź miało ich niewiele na koniec miesiąca. Sytuacja taka częściej dotykała kobiety (54%) niż mężczyzn (46%)” – czytamy w komunikacie.
Więcej niż połowa ankietowanych (53%) nie pożyczała pieniędzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ponad 1/4 tych, którzy zdecydowali się na ten krok, wybrała wsparcia ze strony rodziny i najbliższych. Co piąty Polak (21%) skorzystał z produktów i usług oferowanych przez instytucje finansowe, m.in. banki. Mniej niż co 10. badany (8%) zdecydował się pożyczkę od znajomych i przyjaciół, wskazano także.
Korzystanie z produktów finansowych wymaga wiedzy i orientacji w ofertach dostępnych na rynku. Ponad połowa badanych – 53% – deklaruje, że czuje się pewnie ze swoją wiedzą finansową. Jest to szczególnie widoczne wśród osób młodych, w wieku 25-34 lata. Niemal 2/3 z nich uważa się za dobrze zorientowanych w dostępnych produktach i usługach finansowych.
„Mężczyźni czują się pewniej ze swoją wiedzą finansową niż kobiety, bowiem niemal 60% deklaruje dobrą orientację w ofercie instytucji finansowych. W przypadku kobiet jest to niecała połowa (49%). Wraz ze wzrostem wykształcenia rośnie również odsetek deklarujących dobrą wiedzę finansową. Ponadto osoby z wyższym wykształceniem częściej deklarowały, że odkładają co miesiąc określone kwoty” – czytamy dalej.
Po poradę finansową kieruje się do banku niemal połowa Polaków (49%). Drugim najpopularniejszym źródłem informacji finansowych jest internet. Korzysta z niego 30% badanych. W nieco mniejszym stopniu korzystamy z porad doradców finansowych i przyjaciół, odpowiednio: 27% i 26%, zakończono.
Na zlecenie Grupy IPF firma Ipsos MORI przeprowadziła ankietę online wśród osób dorosłych w wieku od 18 do 75 lat w siedmiu krajach. W ankiecie udział wzięło 5 027 osób (po 500 osób w Hiszpanii, Meksyku, Polsce, Rumunii, Łotwie i Estonii, 510 na Węgrzech, 502 na Litwie i 505 w Australii). Badanie przeprowadzono między 30 lipca a 20 sierpnia 2021 r. Z próby kwotowej uczestników wyodrębniono grupy ankietowanych w podziale na wiek, płeć, region geograficzny i status zawodowy.
Źródło: ISBnews