Pracodawcy w Polsce opublikowali w lipcu 288 tys. nowych ofert pracy, tj. o 6,3% mniej r/r, podano w raporcie „Oferty pracy w Polsce” Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element. Podkreślono, że okres rekordowego tempa tworzenia nowych miejsc pracy zakończył się.
„Lipiec to trzeci miesiąc z rocznym spadkiem liczby ofert pracy. Ja jednak widzę w tych wynikach szklankę do połowy pełną. Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, wzrost kosztów funkcjonowania firm i inflację, spadki te są na razie dość płytkie, a ponadto obarczone są efektem wysokiej bazy, czyli rekordowej liczby nowych ofert pracy przed rokiem. Jeśli więc kolejne miesiące nie przyniosą głębokiego załamania, będziemy mogli odetchnąć z ulgą, bo będzie to oznaczało, że nasz rynek pracy przechodzi jedynie drobną korektę, a nie głębszy kryzys. Obiektywnie patrząc, 288 tys. to nadal ogromna liczba nowych ogłoszeń o pracę. Przypominam, że średnio 2020 roku mieliśmy jedynie 230 tys. ogłoszeń miesięcznie” – powiedziała Partner, Outsourcing, Grant Thornton, Monika Smulewicz cytowana w komunikacie.
Zaznaczono, że jest to trzeci miesiąc z rzędu z ujemną dynamiką roczną, ale spadki nie pogłębiają się. W stosunku do okresu sprzed pandemii – nastąpił spadek ofert pracy o 5,2% r/r oraz wzrost o 16,9% r/r wobec lipca 2020 r.
„Na szczęście, spadki nadal są stosunkowo niewielkie i nie pogłębiły się lipcu. Co więcej, częściowo wynikają z efektu wysokiej bazy, ponieważ w porównywanym okresie maja, czerwca oraz lipca 2021 roku ofert pracy było rekordowo wysoka. Dlatego ciężko jednoznacznie prognozować długotrwały trend hamowania rynku pracy w Polsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że okres rekordowego tempa tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce jest już raczej zakończony” – czytamy dalej.
Od początku pandemii Poznań notuje najniższą liczbę nowych ofert pracy wśród największych polskich miast, najwięcej ogłoszeń niezmiennie oferuje Warszawa, podano także.
„W lipcu 2022 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 26,5 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za Krakowem jest Warszawa, w której przypadało średnio 23,4 ofert na tysiąc mieszkańców” – czytamy w prezentacji.
W lipcu 2022 roku największy wzrost odsetka ofert pracy rok do roku zanotowano w branży finansowej – popyt na księgowych i analityków finansowych wzrósł o 57% r/r. Rośnie również liczba ogłoszeń wśród zawodów związanych z branżą IT (wzrost o 47%), HR (36%) oraz wśród zawodów prawniczych (31%), wynika z badania.
W przypadku zawodów związanych z pracą fizyczną oraz wśród medyków zanotowaliśmy duże spadki (odpowiednio -20% i -8%). Jednak w przypadku tych zawodów zmiany mogą być spowodowane wysoką bazą sprzed roku.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews