Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) chce, aby projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych trafił pod obrady Rady Ministrów w połowie listopada, poinformował wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.
„Naszą intencją jest w połowie listopada przedstawić jako Ministerstwo Aktywów Państwowych ostateczny już pod obrady Rady Ministrów, tak aby trafił w II połowie listopada do Sejmu RP na ścieżkę legislacyjną” – powiedział Kowalski w trakcie debaty online, zorganizowanej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
Dzisiaj projekt nowelizacji przyjęła jednogłośnie Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego. Uwzględnia on uwagi, zgłoszone do pierwotnej wersji ustawy w wyniku konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych, z sierpnia i września br.
Projekt zakłada wprowadzenie do polskiego prawa tzw. prawa holdingowego regulującego relacje prywatno-prawne spółki dominującej i spółek zależnych oraz zwiększenie efektywności nadzoru w spółkach kapitałowych zakłada projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych.
Proponowana nowelizacja KSH skupia się przede wszystkim na wprowadzeniu do polskiego prawa spółek handlowych tzw. prawa holdingowego. Projekt zawiera definicję „grupy spółek” i z zasady ma mieć zastosowanie do holdingów faktycznych, ale będzie mógł być także stosowany do holdingów umownych, jeżeli spełniają kryteria holdingu faktycznego.
Projekt odróżnia „grupę spółek” od stosunku dominacji i zależności pomiędzy spółkami, o którym jest mowa w obecnych przepisach kodeksu spółek handlowych oraz „interes grupy spółek” jako kategorię prawną odrębną od stosunku dominacji i zależności. Według autorów projektu, zarówno spółka dominująca, jak i spółka zależna – niezależnie od tego, że powinny one kierować się interesem własnej spółki, a więc odpowiednio interesem spółki dominującej albo interesem spółki zależnej – powinny kierować się także „interesem grupy spółek”.
Przepisy objęte zakresem projektu mają ułatwić sprawne „zarządzenie” grupą spółek przez spółkę dominującą, w związku z realizacją wspólnej strategii gospodarczej grupy, mają też zapewniać ochronę określonych grup interesu występujących w przypadku grupy spółek.
Regulacja ma tworzyć także warunki prawne przyczyniające się do wzmocnienia nadzoru realizowanego przez właścicieli oraz rady nadzorcze. Zakłada także m.in. uporządkowanie kwestii kadencji i mandatu członków organów menadżerskich, wprowadzenie zapisu o obowiązku lojalności i zachowania tajemnicy nawet po wygaśnięciu kadencji członka rady nadzorczej, wpisanie do zapisów kodeksu zasady osądu biznesowego.
Projektowane przepisy mają dotyczyć ponad 440 tysięcy spółek kapitałowych w Polsce.
Źródło: ISBnews