Nabory na płatność obszarową w ramach Wspólnej Polityki Rolnej rozpoczną się 15 marca, równocześnie w II kw. planowane jest wsparcie dla pszczelarzy, młodych rolników oraz na zadrzewienie, a w IV kw. nabór wniosków na inwestycje w zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych oraz certyfikacji gospodarstw ekologicznych, wynika z wypowiedzi wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.
„Wnioski o płatność obszarową, połączone z eko-schematami i dobrostanem zwierząt [mogą być składane] 15 marca – 15 maja. […] Ale oczywiście to jest początek, bo będą inne działania, które sukcesywnie będą wdrażane” – powiedział Kowalczyk podczas konferencji prasowej.
„Na II kw. planowana jest interwencja w sektorze pszczelarskim, również transfer wiedzy, to jest bardziej dla ośrodków doradztwa rolniczego. Również w II kw. chcemy już rozpocząć nabór dla młodego rolnika czy inwestycje zadrzewieniowe” – dodał.
W III kw. planowany jest nabór wniosków na inwestycje w zakresie ochrony przed ASF, a w IV kw. – na inwestycje w gospodarstwa rolne, mające na celu zwiększenie konkurencyjności oraz na certyfikację gospodarstw ekologicznych.
„Proszę wszystkich rolników o udział w szkoleniach. Są dwie nowości: eko-schematy, o które trzeba wystąpić, nie są udzielane automatycznie i […] środki na dobrostan zwierząt. To są elementy odróżniające w znaczącym stopniu tę perspektywę finansową [WPR] od poprzedniej” -wskazał wicepremier.
Budżet WPR na lata 2023-2027 wynosi ponad 25,2 mld euro, w tym 17,3 mld euro na I filar i 7,9 mld euro na II filar (w tym 3,2 mld euro z budżetu krajowego) oraz 50 mln euro na sektor pszczelarski.
Źródło: ISBnews