Zatrudnienie nowych pracowników planuje w IV kw. br. 35% firm w Polsce, 42% nie planuje zmian w swoich strukturach, zaś o redukcji etatów mówi 19% pracodawców, wynika z raportu Barometr ManpowerGroup. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na IV kwartał 2024, będąca odzwierciedleniem nastrojów rekrutacyjnych, wyniosła +15% (o 2 pkt proc. mniej r/r i bez zmian kw/kw).
Według badania „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” na polskim rynku pracy występuje stabilizacja, przez kolejny kwartał prognoza netto zatrudnienia dla Polski utrzymuje się na niemal identycznym poziomie.
„Analizując dane od początku tego roku można zauważyć, że firmy znad Wisły mogą mówić o pewnej stabilizacji. Już przez kolejny kwartał prognoza netto zatrudnienia dla Polski utrzymuje się na niemal identycznym poziomie. To cieszy, ponieważ pomimo różnych sygnałów płynących ze światowej czy naszej rodzimej gospodarki, wygląda na to, że wiele organizacji chce wzmacniać zespoły, rozwijać się i sięgać po więcej. Nie wszystkie branże patrzą na nadchodzące miesiące z takim samym optymizmem, musimy pamiętać, że cykliczne huragany ekonomiczne związane z sytuacją geopolityczną na świecie będą do nas powracać, wiele dzieje się również w kwestii restrukturyzacji czy modernizacji przedsiębiorstw” – powiedział dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak, cytowany w komunikacie.
Z badania wynika, że w IV kwartale br. dodatnie prognozy zatrudnienia deklarują przedsiębiorcy w 6 z 8 analizowanych sektorów. Najwięcej ofert pracy spodziewanych jest w branży transportu, logistyki i motoryzacji, IT oraz dóbr i usług konsumpcyjnych.
Z możliwością cięć kadrowych liczą się organizacje związane z energetyką i usługami komunalnymi (-24%) oraz usługami komunikacyjnymi (-31%), podano także.
„Najbardziej optymistyczne prognozy płyną z sektora transportu, logistyki i motoryzacji (+28%) oraz IT (+27%). Sporą chęć zatrudnienia nowych rekrutacji zgłaszają także pracodawcy z branży dóbr i usług konsumpcyjnych (+25%), jak również przemysłu i surowców (+23%). Optymizm rekrutacyjny płynie także z danych dla firm z obszaru nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+16%), a także finansów i nieruchomości (+12%)” – czytamy w raporcie.
Dane ManpowerGroup wskazują, że w IV kw. „najbardziej otwarte na powiększanie zespołów są średniej wielkości firmy zatrudniające pomiędzy 50 – 249 pracowników (+28%) oraz te z zespołem w przedziale 250 – 999 pracowników (+23%)”.
Najmniejszy apetyt rekrutacyjny deklarują najwięksi pracodawcy, zatrudniający ponad 5 000 pracowników (+2%), podkreślono.
Firmy z północnego-zachodu (+23%) deklarują największą chęć pozyskania nowych pracowników. Na optymizm rekrutacyjny na podobnym poziomie wskazują organizacje z centrum (+18%), północy (+18%), a także południowego zachodu (+18%) Polski. Nieco mniejsze, lecz wciąż optymistyczne dane prognozowane są dla pracodawców ze Wschodu (+12%), a najmniejsze z Południa (+7%) kraju, podano także.
„Koniec roku zapowiada się optymistycznie dla firm we wszystkich regionach naszego kraju. Najbardziej intensywnej konkurencji o pracowników mogą spodziewać się kandydaci z północno-zachodniej części Polski, ale centrum, południe a także południowy zachód Polski to obszary, w których firmy również mówią o dużym zapotrzebowaniu rekrutacyjnym. To miejsca, w których zlokalizowanych jest wiele centrum dystrybucyjnych, logistycznych, a zatem jest to także kwestia sezonowości wspomnianych wcześniej branż” – podsumował dyrektor generalny.
Źródło: ISBnews