Nowe zasady dotyczące podatku VAT w handlu elektronicznym, które zostaną wprowadzone w całej UE w lipcu br., powinny sprawić, że unijne przedsiębiorstwa zaoszczędzą do 2,3 mld euro rocznie na kosztach związanych z przestrzeganiem przepisów, a ponadto zasady te pomogą również ograniczyć lukę w podatku VAT, podała Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej (DG TAXUD).
Nowe zasady dotyczące podatku VAT zaczną obowiązywać 1 lipca 2021 r., aby zapewnić przedsiębiorstwom w całej UE korzystanie z prostego i jednolitego systemu. Zasady te upraszczają istniejące obowiązki w zakresie podatku VAT i zmniejszają obciążenia administracyjne dla przedsiębiorstw prowadzących transgraniczną sprzedaż przez internet, przypomniano.
„UE opracowała nowe narzędzia internetowe, za pomocą których przedsiębiorstwa mogą rejestrować się i wypełniać swoje zobowiązania w zakresie podatku VAT w odniesieniu do całej sprzedaży w UE. Zastępuje to poprzedni system, zgodnie z którym przedsiębiorstwa internetowe były zobowiązane do rejestracji dla celów podatku VAT w każdym kraju UE, zanim mogły prowadzić sprzedaż na jego terenie. Nowy system powinien sprawić, że unijne przedsiębiorstwa zaoszczędzą do 2,3 mld euro rocznie na kosztach związanych z przestrzeganiem przepisów” – czytamy w komunikacie.
Nowe zasady pomogą również zlikwidować lukę w podatku VAT.
„Podczas gdy ogólna luka w podatku VAT w UE nieznacznie spadła o prawie 1 mld EUR, do 140,04 mld euro w 2018 r., nowe przepisy dotyczące handlu elektronicznego w zakresie VAT będą wspierać wysiłki zmierzające do jeszcze większego zmniejszenia tej liczby i sprawią, że globalna transformacja cyfrowa przyniesie korzyści zarówno ludziom, jak i przedsiębiorstwom” – czytamy dalej.
Cele nowych zasad to:
- dopilnować, aby podatek VAT był płacony tam, gdzie dokonywana jest konsumpcja towarów lub świadczenie usług, za które zapłacono;
- stworzyć jednolity system VAT dla transgranicznych dostaw towarów i usług;
- oferować firmom prosty system składania deklaracji i opłacania zobowiązań VAT w UE za pośrednictwem punktu kompleksowej obsługi (importu);
- wprowadzić równe warunki działania dla przedsiębiorstw z UE i sprzedawców spoza UE, wymieniono w materiale.
„Od 1 lipca przedsiębiorstwa będą mogły elektronicznie deklarować i płacić podatek VAT od całej sprzedaży wewnątrzunijnej w jednej deklaracji kwartalnej – wszystko to w ramach współpracy z administracją podatkową ich państwa członkowskiego i w swoim języku, nawet jeśli sprzedaż ta ma charakter transgraniczny. Nowa platforma dla przedsiębiorstw i podatników, punkt kompleksowej obsługi VAT (OSS), może służyć do rozliczania podatku VAT należnego od towarów i usług sprzedawanych przez internet w całej UE, zmniejszając koszty związane z przestrzeganiem przepisów nawet o 95%” – czytamy dalej w komunikacie.
Punkt kompleksowej obsługi importu (IOSS) ułatwia pobieranie, deklarowanie i płatność podatku VAT sprzedawcom, którzy dostarczają towary spoza UE klientom w UE. W praktyce oznacza to, że ci dostawcy i interfejsy elektroniczne mogą pobierać, deklarować i bezpośrednio płacić podatek VAT wybranym przez siebie organom podatkowym, zamiast sprawiania, by klient płacił podatek VAT od importu w momencie dostarczenia mu towaru. Ułatwia to życie przedsiębiorstwom, ale także chroni kupujących przez internet przed ukrytymi kosztami, wyjaśniono.
„Wreszcie zniesione zostanie obecne zwolnienie z podatku VAT dla przesyłek importowanych do UE o wartości nieprzekraczającej 22 euro. Chociaż większość firm spoza UE postępuje uczciwie, to zwolnienie oznaczało, że niektórzy sprzedawcy mogli nieuczciwie zadeklarować niższą cenę drogich towarów, takich jak smartfony, tylko po to, aby skorzystać z tego zwolnienia, szkodząc tym samym przedsiębiorstwom UE, które nie miały innego wyboru, jak tylko obciążać swoich klientów z UE pełną stawką VAT za te same produkty. Eliminując to zwolnienie, europejskie przedsiębiorstwa będą mogły konkurować na bardziej wyrównanych warunkach” – czytamy też w materiale.
Źródło: ISBnews