Gospodarka może utrzymać wzrost okolicach 3% r/r w III kw., szacują ekonomiści Santander Bank Polska. Według nich, konsumpcja prywatna będzie „solidnym napędem PKB” w br., jednakże jej przyspieszenie nie osiągnie wysokiego tempa.
„W naszym odczuciu, dane sugerują, że gospodarka była w stanie utrzymać wzrost na poziomie ok. 3% r/r w III kw. 2024 r. Głównym powodem do obaw pozostaje zatem sytuacja w Niemczech, jako że przedłużająca się słabość u głównego partnera handlowego Polski może mieć negatywne przełożenie na sytuację krajowego przemysłu” – czytamy w komentarzu banku do danych GUS „Dane lipcowe sugerują stabilizację wzrostu PKB”.
Sprzedaż usług dobrze wygląda w transakcjach kartowych klientów banku Santander, co wesprze konsumpcję, stwierdzono.
Ekonomiści zaznaczają, że lipcowe dane płynące z polskiej gospodarki niosą „mieszane przesłanie”.
„Oceniamy, że dane wskazują, iż konsumpcja pozostanie w tym roku solidnym napędem PKB, chociaż nie ma co liczyć na wyraźne jej przyśpieszenie. W górę zaskoczyła produkcja budowlano-montażowa, spadłszy o 1,4% r/r (najmniej od grudnia). Dobrze też prezentowały się dane z rynku mieszkaniowego, z większą liczbą mieszkań oddanych do użytkowania oraz pozwoleń na budowę. Dane wydają się sygnalizować, że negatywny trend w budownictwie obserwowany od końca 2023 r. może zbliżać się do końca” – podał bank.
Najbliższe miesiące i kwartały powinny przynieść dalsze ożywienie produkcji budowlano-montażowej, wspierane przez rosnące wykorzystanie funduszy unijnych.
Ekonomiści banku wskazują, że „wyrównane sezonowo sektorowe indeksy nastrojów w biznesie pokazały w sierpniu lekką poprawę w większości kawałków polskiej gospodarki”.
„Największy wzrost indeksu odnotowano w przemyśle (tak samo jak w lipcu, ale sektor ten ma jeszcze wiele do nadrobienia wobec pozostałych) oraz w handlu hurtowym i detalicznym. Lepiej wyglądały też oceny koniunktury w budownictwie oraz instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych. Pogorszenie nastrojów odnotowano w hotelach i restauracjach, transporcie oraz sektorze informacji i komunikacji. W naszym odczuciu dane sugerują, że gospodarka była w stanie utrzymać wzrost na poziomie ok. 3% r/r w III kw. 2024 r.” – podsumowano.
Źródło: ISBnews