Podwyżki cen paliw na stacjach powinny wyhamować w nadchodzącym tygodniu ze względu na ostatnie korekty cen na rynku hurtowym, jednak bardziej prawdopodobna jest stabilizacja niż spadki cen, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Za nami drugi tydzień wzrostu cen paliw na stacjach. Średnie ceny benzyny Pb 95 i diesla znajdują się ponownie na poziomie powyżej 6 zł/l, a autogazu na poziomie 3 zł/l. O ile do cen benzyny 95 i diesla na poziomie powyżej 6 zł/l byliśmy przyzwyczajeni, to do cen autogazu na poziomie 3 zł/l musimy się ponownie przyzwyczaić. Po raz ostatni średnią cenę autogazu na poziomie 3 zł/l i powyżej notowaliśmy na przełomie listopada i grudnia 2023 roku.
Podwyżki cen paliw na stacjach powinny wyhamować w nadchodzącym tygodniu ze względu na ostatnie korekty cen na rynku hurtowym. Jednak mimo, że ceny hurtowe są niższe niż w ubiegły piątek, to bardziej prawdopodobna jest stabilizacja cen detalicznych przez co najmniej kilka najbliższych dni niż spadki. Te zobaczymy na stacjach, jeśli w przyszłym tygodniu ceny na rynku hurtowym nie zaczną rosnąć.
Średnie ceny paliw na stacjach na dzień 17 października wyniosły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 6,02 zł/l (+6 gr/l), bezołowiowej 98 6,77 zł/l (+5 gr/l), oleju napędowego 6,10 zł/l (+8 gr/l) i autogazu 3 zł/l (+10 gr/l).
Ceny ropy naftowej kończą tydzień blisko 5-dolarowym spadkiem. W piątek rano ropa Brent kosztuje około 74 USD/bbl. Na rynek ropy naftowej wracają obawy o popyt i nadpodaż, jeśli OPEC+ zgodnie z zapowiedziami zacznie zwiększać od grudnia produkcję.
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) spodziewa się wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku o około 0,86 mln bbl/d, co oznacza rewizję w dół o 50 tys. bbl/d. OPEC z kolei, mimo ostatniej rewizji prognoz w dół o 106 tys.bbl/d, oczekuje znacznie wyższego tempa wzrostu konsumpcji ropy naftowej na poziomie 1,9 mln bbl/d. W roku 2025 światowa konsumpcja ropy naftowej wzrośnie zdaniem OPEC o 1,6 mln bbl/d, osiągając średnioroczny poziom 105,8 mln bbl/d. IEA oczekuje z kolei wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w przyszłym roku o około 1 mln bbl/d. Zdaniem IEA w przyszłym roku (szczególnie w I i II kwartale) na rynku ropy naftowej będziemy obserwowali nadpodaż, co znajdzie swoje odzwierciedlenie we wzroście zapasów ropy naftowej, których poziom jest obecnie najniższy od 7 lat. Dużo będzie jednak zależało od polityki OPEC+.
Źródło: ISBnews / BM Reflex