Polska chce podczas swojej prezydencji w Unii Europejskiej doprowadzić do powstania strategii wykorzystania sztucznej inteligencji, zapowiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. W tym tygodniu także polski rząd ma zaprezentować projekt ustawy w tej sprawie.
„Polska stoi na jasnym stanowisku w sektorze cyfrowym: nie oczekujemy żadnych nowych aktów prawnych. Jedyne, czego oczekujemy, to strategia wykorzystania sztucznej inteligencji. Nie powstał spójny system prawa cyfrowego w UE” – powiedział Standerski podczas „Banking & Insurance Forum”.
„Oczekujemy konkretnych polityk strategicznych, konkretnych propozycji inwestycyjnych. Chcemy przeprowadzić pełne konsultacje tego dokumentu w naszej prezydencji. Największym sukcesem legislacji polskiej prezydencji będzie to, gdy uda nam się uzgodnić wspólne dla UE procedury” – dodał.
Jego zdaniem, obecnie każdy kraj UE ma swoje regulacje prawne dotyczące AI i swoje strategie inwestycyjne w tym zakresie, a to hamuje rozwój tego segmentu technologii.
„Nie ma europejskiej koordynacji, która poszerzyłaby nam pole do współpracy” – podkreślił wiceminister.
Zapowiedział również, że w tym tygodniu zostanie zaprezentowany projekt ustawy dotyczącej wykorzystania sztucznej inteligencji, który zostanie poddany konsultacjom.
„Rozpoczniemy poważną debatę na temat finansowania sektora cyfrowego w Polsce, które dziś leży na barkach sektora telekomunikacyjnego. Musimy sobie podpowiedzieć na pytanie, czy w miastach średnich wielkości będą centra obliczeniowe” – powiedział Standerski.
Wymienił również trzy wyzwania, przed jakimi stoi rozwój technologii cyfrowych w Polsce. Pierwszym jest – jego zdaniem – edukacja. Zapowiedział przy tym, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą uruchamiane programy szkoleń. Drugim jest udział pracowników sektora ICT w liczbie zatrudnionych ogółem, gdzie Polska plasuje się pod koniec europejskiej stawki – tu rozwiązaniem jest edukacja lub rozsądna polityka migracyjna. Trzecim zaś jest zaspokojenie potrzeb energetycznych – technologie AI są bowiem bardzo energochłonne.
„Musimy mieć kompetencje cyfrowe i musimy mieć kim to obsłużyć. I musimy mieć realną infrastrukturę, żebyśmy nie mieli blackoutów, kiedy wielu przedsiębiorców będzie chciało skorzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji” – podsumował wiceminister.
W ub. tygodniu Standerski zapowiadał, że Ministerstwo Cyfryzacji opublikuje w najbliższych dniach pierwszy projekt ustawy dotyczącej sztucznej inteligencji. Jak informował wiceminister, będzie on dotyczył zastosowania AI w takich dziedzinach, jak ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości i transport.
Źródło: ISBnews