Wpływ programu rządowego Polski Ład może mieć charakter inflacjogenny w perspektywie krótkookresowej, w dłuższym okresie może oddziaływać w kierunku nieco niższej inflacji, poinformował zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski.
„Wydaje nam się, że wpływ [programu Polski Ład] w krótkim okresie może być nieco proinflacyjny, w dłuższym okresie może oddziaływać w kierunku nieco niższej inflacji” – powiedział Kotłowski podczas prezentacji projekcji NBP.
„Nie jest łatwo ocenić ten wpływ proinflacyjny wpływ Polskiego Ładu], gdyż z jednej strony mamy wzrost konsumpcji, który ewidentnie działa w kierunku wzrostu gospodarczego i w kierunku wzrostu cen. Ale z drugiej strony, mamy też czynnik zmniejszenia klina płacowego. Ten klin płacowy jest niższy i to będzie powodowało, że będzie prawdopodobnie nieco niższa presja na wzrost wynagrodzeń” – wyjaśnił.
W listopadowej projekcji inflacyjnej NBP wskazano, że proinflacyjny wpływ wzrostu popytu, wynikającego z programu, może być łagodzony obniżeniem dynamiki płac wynikającym ze spadku opodatkowania dużej części wynagrodzeń.
Jak wskazano w dokumencie, łączny koszt wszystkich planowanych zmian podatkowych dla całego sektora publicznego ma wynieść 11,4 mld zł, tj. 0,4% PKB.
Źródło: ISBnews