Postępy Polski na drodze do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) są „do pewnego stopnia credit positive”, choć Fitch Ratings nadal zakłada pewne opóźnienie w dostępie do tych funduszy, poinformował ISBnews dyrektor, główny analityk Fitch dla Polski Federico Barriga Salazar.
„Nigdy nie zakładaliśmy konkretnego terminu, w którym KPO musi zostać zatwierdzony. Uznaliśmy, że będą pewne trudności związane z procesem zatwierdzania. A nawet jeśli krajowy proces zatwierdzania zostanie zakończony, to oczywiście pozostaje jeszcze przegląd przez KE. Jednak chcemy powiedzieć jasno: tak, widzimy pewien postęp w tym zakresie, ale w naszych bazowych założeniach nadal widzimy potencjalne opóźnienia, jeśli chodzi o to, kiedy te środki mogą być uruchomione” – powiedział Salazar w rozmowie z ISBnews.
Podkreślił, że w gruncie rzeczy środki z KPO będą wspierać wzrost Polski pod względem zaufania inwestorów. Przypomniał jednak stanowisko agencji, według którego fundusze KPO nie są „wyjątkowo duże w kategoriach PKB” dla Polski, więc nawet jeśli będą jakieś opóźnienia, to zasadniczo nie powinno to stwarzać większych obaw dla gospodarki.
„Jeśli więc odwrócić tę sytuację – czy jest ona 'credit positive’? Tak, do pewnego stopnia, jeśli proces zostanie zatwierdzony. Nasz podstawowy scenariusz jest taki, że KPO zostanie zatwierdzony, tylko z opóźnieniami” – podsumował analityk.
W połowie stycznia br. Fitch Ratings, aktualizując rating Polski, podał, że jego zdaniem, opóźnienie w zatwierdzeniu kluczowej reformy sądownictwa (zaplanowanej na jesień 2022 r.) wskazuje na ograniczone możliwości osiągnięcia kompromisu politycznego, zwłaszcza że partie koncentrują się na nadchodzących wyborach. Reforma ta stanowi warunek wstępny uzyskania pierwszej transzy środków z Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, RRF – z niego będą pochodzić środki na KPO). Agencja wskazywała, że obecnie nie ma jasności co do terminu zatwierdzenia, przy czym rośnie ryzyko, że RRF zostanie zatwierdzony dopiero po utworzeniu nowego rządu. Obecne sondaże wskazują na bardzo podzieloną scenę polityczną z szerokim spektrum wyborów. Może to skomplikować relacje z UE, choć Fitch nie spodziewa się znaczących problemów z wypłatami z WRF 2021-2027.
We wtorek Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym (SN) z poprawkami, które zakładają m.in. zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i przeniesienie do Izby Karnej SN rozpatrywania spraw dyscyplinarnych, a także usunięcie przepisów przyznających Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu (NSA) prawo do orzekania w sprawie tzw. testu bezstronności.
Zgodnie z założeniami, nowelizacja ma zrealizować „kamień milowy” kluczowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
W ramach KPO dla Polski zarezerwowano ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.
Według wyliczeń Ministerstwa Finansów napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oznaczałby w 2023 r. zwiększenie wzrostu PKB o 0,6 pkt proc., a w kolejnych latach – o 1 pkt proc.
Źródło: ISBnews