Postulat zaostrzenia kryterium spadku przychodów i pominięcie kryterium przynależności do określonych branż przy udzielaniu pomocy dla przedsiębiorców nie jest uzasadniony, ocenia Ministerstw Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Resort uważa, że nie dawałoby to gwarancji, iż pieniądze i wsparcie trafił do firm bezpośrednio poszkodowanych przez pandemię, a nie tych, których sytuację pogorszył np. cykl koniunkturalny czy wahania sezonowe.
„W debacie publicznej pojawia się czasami postulat oparcia pomocy dla przedsiębiorców na zaostrzonym kryterium spadku przychodów – z jednoczesnym pominięciem aspektu przynależności do branż, w których działają. Na obecnym etapie pandemii nie jest on jednak uzasadniony” – czytamy w komunikacie MRPiT.
„Jego realizacja utrudniłaby precyzyjne dotarcie z pomocą do tych przedsiębiorców, których sytuację pogorszył koronawirus, a nie np. cykl koniunkturalny czy wahania sezonowe. Przyznawanie pomocy jedynie na podstawie wspomnianego kryterium oznaczałoby ogromne wydatki ze środków publicznych, czyli de facto z kieszeni wszystkich obywateli. Odbywałoby się to bez gwarancji, że pieniądze i wsparcie trafiłyby do firm bezpośrednio poszkodowanych przez pandemię” – podkreślił resort.
O uwzględnienie w tarczy branżowej 6.0. oraz tarczy finansowej 2.0 firm, które w zakresie swojej działalności nie mają kodów PKD objętych pomocą, ale w których spadek ich obrotów w okresie pandemii wynosi 70% lub więcej apelował m.in. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. W ubiegłym miesiącu przedsiębiorcy w trakcie spotkania z wicepremierem, ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem przedstawili petycję w tej sprawie.
Według MRPiT, podejmowane działania muszą gwarantować, że pomoc trafi przede wszystkim do tych przedsiębiorców, którzy najmocniej odczuli skutki pandemii i lockdownu. Resort przypomina, że obowiązujące obecnie obostrzenia mają charakter w dużym stopniu punktowy i regionalny, nie obejmując całości gospodarki.
„Polski rząd […] pozostaje […] otwarty na rozmowy i postulaty w zakresie korygowania systemu pomocowego – z uwzględnieniem możliwości budżetowych, dbałości o precyzyjne i skuteczne wydatkowanie środków publicznych oraz perspektyw rozwoju pandemii, z którą wciąż zmagać się będziemy w kolejnych tygodniach i miesiącach” – czytamy także.
W ramach tarcz antykryzysowych i tarcz finansowych od kwietnia ub. roku do przedsiębiorców trafiło ok. 200 mld zł wsparcia.
Źródło: ISBnews