Prezydent podpisał ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, która ma na celu wsparcie dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Ustawa określa zasady, warunki i tryb sprzedaży przez niektóre podmioty paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych, zakupu preferencyjnego paliwa stałego, przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania niektórym podmiotom rekompensat z tytułu jego sprzedaży oraz właściwość organów w tych sprawach. Przez paliwo stałe rozumie się węgiel kamienny” – czytamy w komunikacie.
Sprzedaż taka może być prowadzona do 30 kwietnia 2023 r.
Gmina, która zamierza dokonać zakupu węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych, zawiera umowę z podmiotem wprowadzającym do obrotu, po dokonaniu wstępnego ustalenia liczby gospodarstw domowych znajdujących się na terenie tej gminy, zainteresowanych zakupem, podano także.
Cena węgla zakupionego przez gminę nie może być wyższa niż 1,5 tys. zł brutto za tonę. Do ceny tej nie wlicza się kosztów transportu.
Termin dokonania przez gminę płatności z tytułu realizacji umowy wynosi 60 dni liczonych od dnia wydania paliwa.
Gminy mogą dokonywać wspólnego zakupu węgla w ramach zawartej między nimi umowy, określającej w szczególności, która gmina jest właściwa do zakupu, na terenie której gminy węgiel będzie składowany lub wydawany gospodarstwom domowym znajdującym się na terenie tych gmin, podział zadań między organami gmin oraz zasady rozliczania kosztów poniesionych przez każdą z gmin.
Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: ISBnews