Utworzenie specjalnego subkonta dla ubezpieczeń dot. ryzyk cedowanych na Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), a odnoszących się do podmiotów ukraińskich, objęcie ochroną polskich filii firm zagranicznych oraz wsparcie projektów pozaeksportowych służących transformacji energetycznej zakłada projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych.
„W kontekście deklarowanego przez Radę Ministrów rozwoju bilateralnych stosunków polsko-ukraińskich, w tym w obszarze wsparcia polskiego eksportu i inwestycji, w zakresie ubezpieczeń gwarantowanych przez Skarb Państwa stwierdzono potrzebę wyodrębnienia prowadzonej przez Korporację rachunkowości ubezpieczeń eksportowych dotyczących ryzyk odnoszących się do podmiotów ukraińskich lub terytorium Ukrainy” – czytamy w uzasadnieniu.
Ryzyka te w warunkach wojennych mają ponadstandardowo wysoki poziom, który może się utrzymywać przez lata. Stąd też wyodrębnienie rachunkowości zapewni przejrzystość operacji finansowych dotyczących udzielanych przez Korporację ubezpieczeń eksportowych na rynku ukraińskim i pozostałych, w szczególności ubezpieczeń średnio- i długoterminowych (obowiązujących dwa lata i więcej).
Zaproponowano także odrębne ewidencjonowanie przepływów finansowych związanych z reasekuracją ryzyk cedowanych na KUKE przez zakłady ubezpieczeń i agencje kredytów eksportowych w odniesieniu do ryzyk nadzwyczajnych, które w najbliższym czasie dotyczyć będą wykonywania transportu do i z Ukrainy (łącznie z długoterminowymi ubezpieczeniami ryzyk ukraińskich).
Rozwiązania zawarte w projekcie rozszerzają mandat ustawowy KUKE również o działalność niezwiązaną z eksportem, adresując aspekty transformacji energetycznej kraju i jego bezpieczeństwa energetycznego, podano także.
Legitymacja Korporacji dotyczyć ma nadal tylko i wyłącznie działalności ubezpieczeniowej, przy wykorzystaniu narzędzi dotychczas stosowanych przez Korporację, ugruntowanych w dotychczasowym stanie prawnym.
Projektowane zmiany mają zapewnić:
– przejrzystość operacyjną w zakresie wsparcia ubezpieczeniowego dotyczącego ryzyk odnoszących się do podmiotów ukraińskich lub terytorium Ukrainy oraz ryzyk cedowanych na KUKE przez zakłady ubezpieczeń (wyodrębnienie subrachunku w ramach rachunku Interes Narodowy);
– kompleksową ochronę polskich eksporterów, również w zakresie zakupu towarów;
– objęcie ochroną ubezpieczeniową polskich oddziałów przedsiębiorców zagranicznych;
– realizację projektów pozaeksportowych, tj. wsparcie działań podmiotów prywatnych i publicznych służących transformacji energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, zgodnie ze Strategią Europejski Zielony Ład, oraz gwarantowanie płatności z umów kupna sprzedaży energii;
– reasekurację ryzyk pokrywanych ubezpieczeniami, o ile ryzyka te nie wystąpiły na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i mają zarazem charakter nadzwyczajny, każdorazowo określany przez Radę Ministrów w akcie delegowanym do ustawy;
– rozszerzenie zakresu gwarantowania przez Skarb Państwa wydatków dokonywanych w ciężar działalności powierzonej KUKE o wszystkie kategorie wydatków pokrywanych w ramach tej działalności.
Proponowane zmiany mają dać sektorowi finansów 554,4 mln zł w 2023r. i 8,1 mld zł łącznie do 2033 r.
Źródło: ISBnews