Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 7 kwietnia br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 2309 pociągów, w tym 1880 pociągów stałego kursowania i 429 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 7 kwietnia br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono blisko 480 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 310,5 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 164 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 7 kwietnia br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało ponad 1 tys. pociągów z uchodźcami, w tym 818 pociągów stałego kursowania i 201 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 346,8 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1 163,8 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Santander Bank Polska współpracuje z Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zapewniając narzędzie do szybkiego i bezpiecznego przekazania gotówki uchodźcom docierającym do Polski z Ukrainy, aby wspierać ich integrację w kraju.
Program UNHCR Cash Assistance, wykorzystuje innowacyjną technologię dostarczaną przez Santander Bank Polska opartą o system czeków BLIK – unikalnego dziewięciocyfrowego kodu, który można wykorzystać do wypłaty gotówki z bankomatów bez konieczności posiadania karty płatniczej, konta bankowego czy aplikacji bankowej na smartfonie. Usługa nie wymaga produkcji żadnych plastikowych kart.
Uchodźcy, którzy zarejestrują się w punkcie recepcyjnym UNHCR, otrzymują bezpieczne hasło, a następnie kod SMS, dzięki któremu mogą wypłacać pieniądze z większości bankomatów w Polsce, m.in. obsługiwanych przez Santander Bank Polska, PKO BP, Millennium, BNP Paribas, mBank, ING, SGB, Euronet i Planet Cash.
Inicjatywa została już uruchomiona w pierwszym ośrodku recepcyjnym UNHCR w Warszawie po fazie testowej. Od pierwszego dnia działania UNHCR Cash Assistance wydano ponad 3 606 czeków BLIK, a już wkrótce otwarte zostaną dwa dodatkowe punkty recepcyjne UNHCR: w Krakowie i kolejny w Warszawie.
Więcej informacji na temat projektu UNHCR „Cash Assistance”, w tym o adresach punktów recepcyjnych i warunkach, które należy spełnić, by otrzymać finansowanie, znaleźć można na stronach UNHCR: https://help.unhcr.org/poland/information-for-new-arrivals-from-ukraine/.
„Pomoc pieniężna dostarczona przez UNHCR i partnerów pomoże uchodźcom z Ukrainy ponownie rozpocząć życie w Polsce i pokryć ich najbardziej podstawowe potrzeby w początkowym etapie, uzupełniając wsparcie ze strony państwa polskiego. Jest to ważny krok w kierunku większej niezależności i chciałbym podziękować Santander Bank Polska, że pomógł beneficjentom zrobić ten krok.” – powiedział Marin Din Kajdomcaj, Przedstawiciel UNHCR w Polsce.
„Nie można pozostawać biernym wobec tragedii, jakiej doświadczają miliony uchodźców z Ukrainy. Chcemy zwiększać skalę realnej pomocy, którą już oferujemy i dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o współpracy z UNHCR. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii bankowych w ciągu zaledwie kilku dni udało nam się stworzyć rozwiązanie, które wykorzystywane jest do dystrybucji pomocy finansowej dla osób potrzebujących.” – powiedział Michał Gajewski, CEO Santander Bank Polska.
Od dziś w salonach Gatty, a także online na: gatta.pl i wola.pl można zakupić skarpety z limitowanej kolekcji w barwach Ukrainy. To wyjątkowa inicjatywa pt.: „Razem możemy więcej”, która została zaaranżowana przez polskich producentów rajstop, bielizny i skarpet na znak wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów. Cały dochód ze sprzedaży skarpet przekazany zostanie na zbiórkę Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) „SOS UKRAINA” i w najpotrzebniejszej postaci trafi bezpośrednio do uchodźców, a także obywateli, którzy pozostali w kraju.
Pomysł rozpoczęcia akcji zrodził się z potrzeby i głębokiej chęci działania na rzecz pomocy Ukrainie. Chcąc wspierać naszych sąsiadów, zapożyczyliśmy doskonale znany Polakom symbol sprzeciwu wojnie i we współpracy z marką Wola przygotowaliśmy limitowaną kolekcję niebiesko-żółtych i białych skarpetek z paskiem także w kolorach Ukrainy – wyjaśnia Małgorzata Barton, marketing manager marki Gatta, dodając: – To nasza druga akcja pomocy, na początku marca przekazywaliśmy nasze produkty dla uchodźców za pośrednictwem Caritas Polska. Wśród nich znalazły się m.in.: odzież i rajstopy termiczne, bielizna, skarpety i wiele innych naszych wyrobów. Jednakże, nie ustajemy ze wsparciem, dlatego też rozpoczęliśmy kolejną pomocową współpracę, tym razem finansową z Polską Akcją Humanitarną.
Działania pomocowe podzielone zostały na etapy, tak aby móc reagować responsywnie na najbardziej palące potrzeby.
Jako odpowiedzialna, polska marka nie możemy biernie przyglądać się wydarzeniom, które mają miejsce za naszą wschodnią granicą. Dlatego, naszą pomoc podzieliśmy na dwa etapy: rzeczową, zrealizowaną z Caritas Polska oraz finansową, rozpoczętą z Polska Akcją Humanitarną. Postanowiliśmy przekazać cały dochód ze sprzedaży limitowanej kolekcji skarpet w ręce doświadczonej organizacji, która od kilku lat wspiera społeczność ukraińską, niosąc długofalową i bezterminową pomoc – podkreśla Witold Pawelski, prezes marki Gatta.
Polska Akcja Humanitarna to jedna z kluczowych organizacji wspierająca Ukrainę od 2014 roku. PAH skupia się na pomocy krótko- jak i długofalowej. Najważniejsze dla organizacji jest wsparcie grup najbardziej wrażliwych, przede wszystkim osób starszych, kobiet i dzieci.
Nasza fundacja działa na terenie Ukrainy od 8 lat. Od momentu rozpoczęcia wojny w 2014 roku, nieprzerwanie analizujemy i odpowiadamy na potrzeby osób w rejonie Doniecka i Ługańska. Wraz z eskalacją konfliktu, dramatycznie wzrosła liczba osób wymagających pomocy, dlatego też rozszerzyliśmy zakres i skalę naszych działań o: pomoc w Polsce, pomoc przy granicy polsko-ukraińskiej oraz konwoje z pomocą humanitarną trafiające do różnych miejsc w Ukrainie – informuje Marek Abłasewicz z Polskiej Akcji Humanitarnej. – Bardzo cieszymy się, że jesteśmy partnerem akcji „Razem możemy więcej” organizowanej przez marki Gatta i Wola. Wierzymy, że to kolejny krok, który wpłynie na poprawę sytuacji osób dotkniętych kryzysem – dodaje.
Do sprzedaży w salonach, jak również na stronach online gatta.pl i wola.pl przygotowane zostały dwa modele skarpet: dwukolorowe oraz białe (krótkie) z paskiem żółto-niebieskim na ściągaczu. Produkty dostępne są w wielu rozmiarach, w wersji zarówno dla Pań jak i Panów. Akcja wystartowała z początkiem kwietnia i potrwa do wyczerpania zapasów.
Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy oficjalnie podziękowało Poczcie Polskiej za wsparcie, jakiego narodowy operator pocztowy udzielił największemu bankowi naszego wschodniego sąsiada. W marcu br. Spółka przekazała w ramach darowizny siedem bankowozów do transportu gotówki.
Poczta Polska, w ramach pomocy mieszkańcom walczącej Ukrainy, dokonała darowizny siedmiu opancerzonych bankowozów przeznaczonych do przewozu gotówki. Podmiotem, który zwrócił się o pomoc do Poczty Polskiej, był największy ukraiński bank – PrivatBank. Posiadanie specjalistycznej floty pojazdów do konwojowania pieniędzy jest istotne nie tylko dla tej instytucji finansowej, ale także dla mieszkańców potrzebujących gotówki, by zapłacić za niezbędne im teraz produkty.
− Ten dar jest znaczącym wzmocnieniem i wsparciem systemu finansowego Ukrainy, a dostarczone pojazdy pomogą w świadczeniu usług bankowych mieszkańcom Ukrainy, którzy w dzisiejszych czasach borykają się z wieloma innymi problemami. W czasie wojny szczególnie doceniamy prawdziwych przyjaciół Ukrainy. Będziemy zawsze pamiętać o tym geście hojności od Poczty Polskiej S.A. – podkreśla w swoim liście adresowanym do prezesa Spółki Tomasza Zdzikota ukraiński Minister Infrastruktury Oleksandr Kubrakov.
Poczta Polska wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej agresji. W uzgodnieniu z Pocztą Ukrainy, Poczta Polska przejęła m.in. rolę łącznika UKRPOSHTA w międzynarodowym ruchu pocztowym. Spółka przystąpiła także do rządowego programu pomocy, oddając do dyspozycji odpowiednich struktur państwowych m.in. swoją bazę noclegową w pocztowych ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych oraz w hotelu pracowniczym, pojazdy do przewozu obywateli Ukrainy z granicy do wskazanego przez sztaby kryzysowe miejsca w Polsce i do transportów na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Źródło: ISBnews