Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Od 24 lutego do 11 kwietnia br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 2489 pociągów, w tym 2053 pociągi stałego kursowania i 436 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 11 kwietnia br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono prawie 520 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 354 tys. pociągami stałego kursowania i prawie 166 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 11 kwietnia br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 1140 pociągów z uchodźcami, w tym 927 pociągów stałego kursowania i 213 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 382 tys. osób.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1 226,4 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
Od początku agresji Rosji na Ukrainę Grupa PZU aktywnie działa na rzecz pomocy obywatelom zaatakowanego sąsiada. Organizujemy zbiórki darów i pieniędzy, a także transporty rzeczy potrzebnych uchodźcom na granicę polsko-ukraińską. Zaoferowaliśmy 30-dniowe OC komunikacyjne dla przybywających do Polski autami na ukraińskich numerach, finansując im koszt składek, a także dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w placówkach PZU Zdrowie świadczących usługi w ramach NFZ. Pomagamy dotrzeć do Polski i zapewniamy opiekę dla pracowników spółek PZU na Ukrainie i ich rodzin.
Od 28 stycznia br. w centrali PZU działa sztab kryzysowy, który monitoruje na bieżąco sytuację i podejmuje decyzje dotyczące spółek i pracowników PZU Ukraina oraz pomocy dla uchodźców. Działania są wdrażane systemowo w różnych obszarach – od zapewnienia obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych tym, którzy wjeżdżając do Polski ich nie posiadają, przez pomoc medyczną, rzeczową i finansową, aż po zapewnienie aktywności sportowych dzieciom z Ukrainy.
PZU pomaga ok. 800 pracownikom swoich spółek w Ukrainie i ich rodzinom. – Zadbanie o ukraińskich pracowników PZU jest dla nas sprawą pierwszorzędną. Wielu z nich pozostało na miejscu, by walczyć o swój kraj. Dlatego pomagamy tym osobom, które mogły i chciały wyjechać do Polski, a przede wszystkim ich rodzinom. Aktualnie do naszego kraju dotarło już prawie 130 osób, w tym ponad 40 dzieci. Są one pod opieką PZU. Zapewniamy im zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów, środki niezbędne do życia. Przygotowujemy też dla nich plan aktywizacji zawodowej – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.
PZU zainicjował także bezprecedensową akcję dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do Polski samochodami zarejestrowanymi w ich kraju, a nie mają wykupionego wcześniej u siebie ubezpieczenia Zielonej Karty. Konsekwencje finansowe braku obowiązkowego OC, gdyby uchodźca spowodował wypadek w Polsce, byłyby dla niego wielkim obciążeniem. Dlatego PZU udostępnia Ukraińcom 30-dniowe polisy OC granicznego, za które nie muszą płacić. Bierzemy na siebie koszt składek. Polisy są dostępne u agentów PZU dyżurujących na przejściach granicznych w Medyce, Korczowej, Budomierzu, Krościenku na Podkarpaciu oraz w Dorohusku, Zosinie i Hrebennem na Lubelszczyźnie, a także pod nr telefonu 22 505 15 63 (infolinia obsługiwana jest w języku polskim i ukraińskim) oraz we wszystkich oddziałach i biurach agentów PZU. Do tej pory wydaliśmy już ponad 45,7 tys. takich polis OC.
– Istotą działalności PZU jest dbanie o życie, zdrowie i bezpieczeństwo, czyli o wartości fundamentalne, którym wojna zagraża najbardziej. Dlatego solidarnie i szeroko włączyliśmy się w ogólnonarodową akcję wsparcia dla obywateli Ukrainy. To naturalna rzecz dla PZU jako firmy wrażliwej społecznie. Dziś staramy się nieść pomoc w formie jak najbardziej praktycznej i użytecznej dla uchodźców – wskazuje prezes PZU.
Uchodźcy ukraińscy mogą skorzystać z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej, badań oraz konsultacji specjalistycznych w ponad 50 placówkach medycznych PZU Zdrowie, które świadczą usługi w ramach NFZ. Dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., czyli od daty wybuchu wojny. W ciągu ostatnich dwóch tygodni lekarze PZU Zdrowie udzielali również pomocy w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej w województwie lubelskim. Oddelegowani medycy pełnili dyżury w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Tomaszowie Lubelskim, dokąd trafiają uchodźcy z Ukrainy potrzebujący opieki medycznej. Byli obecni także w obsługiwanych przez szpital punktach recepcyjnych w Tomaszowie i Lubyczy Królewskiej.
BMW Group Polska przekaże Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce ponad 2,3 mln złotych (500 tys. EUR). Wsparcie umożliwi prowadzenie działań mających na celu długofalową pomoc ofiarom wojny, a także pomoże w przygotowaniu kolejnych miejsc dla potrzebujących dzieci. Działania obejmą również wsparcie szczególnych potrzeb edukacyjnych oraz profesjonalną opiekę psychologiczną, pedagogiczną i zdrowotną.
– Jestem dumny, że razem z pracownikami BMW Group Polska oraz dealerami BMW i MINI dołączamy do milionów ludzi organizujących wsparcie dla Ukrainy. Polacy są niesamowicie zaangażowani w pomoc i pokazują, jak ważna jest dla nich odpowiedzialność za innych. Ta troska o drugiego człowieka jest naturalna także dla nas jako firmy. Decydując się na współpracę ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce chcemy wspólnie zapewnić dzieciom ewakuowanym z Ukrainy bezpieczeństwo i warunki do powrotu do normalności – powiedział Christian Haririan, Dyrektor Generalny BMW Group Polska.
– Jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie i ofiarność. Dzięki takim firmom jak BMW Group Polska możemy nieść pomoc dzieciom nieprzerwanie oraz płynnie planować najbardziej kluczowe działania – mówi Anna Choszcz- Sendrowska, dyrektorka komunikacji i PR w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Do założenia Konta Przekorzystnego w Banku Pekao przez uchodźcę z Ukrainy wystarczą teraz tylko paszport grażdanina wraz z zaświadczeniem o nadaniu numeru Pesel oraz oświadczeniem uchodźcy.
Dotychczas dokumentami wymaganymi do otwarcia rachunku osobistego przez obywatela Ukrainy w Banku Pekao były paszport międzynarodowy (z transkrypcją na język łaciński) lub karta pobytu lub ukraiński dowód osobisty ID Card lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Jednak praktyka pokazała, że nie każdy uchodźca z Ukrainy posiada ze sobą te dokumenty. Dlatego Bank Pekao zdecydował, że założenie jego flagowego konta osobistego – Konta Przekorzystnego – będzie możliwe na podstawie paszportu grażdanina bez transkrypcji na język łaciński (jest to lokalny ukraiński dowód tożsamości) wraz
z zaświadczeniem o nadaniu numeru Pesel oraz oświadczeniem uchodźcy.
Bank Pekao już 1 marca wprowadził specjalną ofertę dla obywateli Ukrainy, w ramach której prowadzenie konta, karty, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i zagranicą oraz przelewy na Ukrainę są bezpłatne – dotyczy to zarówno transakcji dokonywanych przez klientów indywidualnych, jak i firmowych. Bank nie pobiera również żadnej marży ani opłat za wymianę walut przy transakcjach kartą do konta za granicą.
Bank Pekao także dla ukraińskich przedsiębiorców przygotował – niezależnie od ich wielkości – specjalną ofertę za 0 zł. Bank nie pobiera opłat za rachunki firmowe, karty debetowe oraz zapewnia przedsiębiorcom pełną i darmową obsługę gotówkową oraz w bankowości elektronicznej.
Billennium, polska spółka informatyczna, poinformowała o stworzeniu aplikacji Safe Stay, której zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób z Ukrainy poszukujących transportu oraz wsparcie w trakcie pobytu na terenie Polski. Jest ona dostępna bezpłatnie w kilku wersjach językowych w sklepie Google Play oraz App Store. Pomysłodawcą aplikacji jest Krzysztof Caruk, a dostawcą technologii i wykonawcą spółka Billennium oraz jej pracownicy. Operatorem Safe Stay jest natomiast Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju. To, co wyróżnia Safe Stay to przede wszystkim dostępność całodobowej, wielojęzycznej infolinii oraz możliwość zgłaszania każdego incydentu służbom.
Głównym zadaniem aplikacji Safe Stay jest poprawa bezpieczeństwa osób poszukujących transportu oraz wsparcie ich pobytu na terenie Polski, w tym przede wszystkim dla mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojną. Aplikacja umożliwia szybką rejestrację użytkownika, kierowcy, pojazdu oraz punktów docelowych trasy, a następnie, dzięki lokalizacji GPS, jej śledzenie w czasie rzeczywistym. W każdym momencie użytkownik może uruchomić przycisk alarmowy, a wówczas pracownik call center kontaktuje się z pasażerem. W razie braku odpowiedzi od użytkownika sygnał alarmowy jest przekazywany policji. Za pośrednictwem aplikacji oraz całodobowej, wielojęzycznej infolinii użytkownicy mają możliwość zgłaszania incydentów, opisywania niebezpiecznych lub nagannych sytuacji, ale też potwierdzania bezpiecznego zakończenia podróży. Aplikacja Safe Stay została również wyposażona w informator zawierający numery telefonów do organizacji, gdzie użytkownicy mogą uzyskać pomoc i porady dotyczące pobytu w Polsce, np. legalizacji pobytu, wsparcia doradcy zawodowego i pomocy w procesie zatrudnienia, konsultacji prawnych w sprawie legalizacji pobytu oraz ochrony międzynarodowej, wsparcia psychologicznego czy nauki języka polskiego.
Źródło: ISBnews