Przepisy rozporządzenia dotyczącego wyłączenia siedmiu rosyjskich banków z systemu SWIFT, zakazujące inwestycji w projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich oraz dostarczania Rosji banknotów denominowanych w euro zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i weszło w życie.
Regulacja dot. SWIFT ma obowiązywać od 12 marca br.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) 2022/345 z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie (UE) nr 833/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie banki objęte wyłączeniem ze SWIFT są: Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Bank Rossija, Sowkombank, Wneszekonombank (VEB), Bank VTB.
Regulacje do SWIFT mają zacząć obowiązywać w ciągu 10 dni. Ma to zapewnić SWIFT i innym operatorom krótki okres przejściowy na wdrożenie środka, łagodząc w ten sposób wszelkie możliwe negatywne skutki dla przedsiębiorstw i rynków finansowych UE.
Przepisy rozporządzenia zabraniają inwestowania, uczestnictwa lub innego wkładu w projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.
W drodze odstępstwa władze mogą zezwolić, na warunkach, jakie uznają za stosowne, na udział inwestycyjny lub wkład w projekty współfinansowane przez Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, po ustaleniu, że taki udział lub wkład inwestycyjny jest należny na podstawie umów zawartych przed dniem 2 marca 2022 r. lub umów dodatkowych niezbędnych do wykonania takich umów.
Ponadto zabroniono”sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub wywozu banknotów denominowanych w euro do Rosji lub jakiejkolwiek osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi w Rosji, w tym rządowi i Bankowi Centralnemu Rosji, lub do użytku w Rosji”.
Zakaz ten nie ma zastosowania w przypadku osób fizycznych oraz potrzeb placówek dyplomatycznych.
Źródło: ISBnews