Rząd chce przyjąć aktualizację Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) w IV kwartale bieżącego roku, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przepisy Unii Europejskiej nakładają na państwa obowiązek aktualizacji planu co pięć lat, a po raz ostatni plan był aktualizowany w 2019 roku.
„Ze względu na przyjęcie na poziomie unijnym nowych celów i regulacji wchodzących w skład tzw. pakietu Fit for 55, konieczna stała się aktualizacja kontrybucji krajowej do osiągnięcia celów klimatyczno-energetycznych UE do 2030 r. Dodatkowo rozwój technologiczny i zmiany w sektorze energetycznym sprawiają, że istnieje potrzeba uwzględnienia najnowszych osiągnięć i możliwości w planowaniu działań związanych z energią i klimatem” – czytamy w wykazie.
Ponadto, aktualizacja KPEiK pozwoli na lepsze uwzględnienie specyfiki polskiego sektora energetycznego oraz krajowych możliwości i ograniczeń w poszczególnych sektorach gospodarki – od przemysłu, przez rolnictwo po transport i inne.
Przyjęcie aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu ma na celu wyznaczenie nowych celów klimatyczno-energetycznych Polski na 2030 r., wskazanie kierunków rozwoju sektorów paliwowo-energetycznych oraz powiązanych sektorów gospodarki, prowadząc do redukcji negatywnego oddziaływania na środowisko, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego, efektywnego wykorzystania krajowych surowców energetycznych oraz poprawy konkurencyjności gospodarki.
Projekt aktualizacji KPEiK zawiera:
– Część strategiczną definiującą założenia i cele oraz odpowiednie polityki i działania w wymiarach unii energetycznej tj.: bezpieczeństwa energetycznego, wewnętrznego rynku energii, efektywności energetycznej, obniżenia emisyjności oraz badań naukowych, innowacji i konkurencyjności;
– Załącznik 1 zawierający podstawę analityczną przy dodatkowych politykach i działaniach – scenariusz WAM (ang. with additional measures), czyli scenariusz ambitnej transformacji;
– Załącznik 2 zawierający podstawę analityczną przy wdrożonych politykach i działaniach – scenariusz WEM (ang. with existing measures), czyli scenariusz rynkowo-techniczny, tzw. scenariusz bazowy;
– Załącznik 3 zawierający założenia prognostyczne i metodykę prognozowania;
– Załącznik 4 dotyczący oszczędności finalnego zużycia energii;
– Załącznik 5 dot. finansowania transformacji klimatyczno-energetycznej.
Aktualizacja KPEiK opiera się na nowej ocenie sytuacji rynkowej, technicznej i gospodarczej, uwzględnia zmiany jakie nastąpiły w ostatnich latach oraz zawiera dodatkowe polityki i działania. Aktualizacja jest oparta na kompleksowych analizach dot. wszystkich sektorów gospodarki.
Prognozowane są m.in.:
– zapotrzebowanie na energię i surowce,
– rozwój poszczególnych technologii,
– skutki makroekonomiczne i społeczne.
Wskazane polityki i działania mają pomóc Polsce osiągnąć bardziej ambitne cele klimatyczno-energetyczne, podano w wykazie.
Realizacja KPEiK ma przynieść przede wszystkim osiągnięcie trzech kluczowych celów: redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych oraz poprawę efektywności energetycznej, podsumowano.
Źródło: ISBnews