Rząd planuje zmiany w przyjętej w roku ubiegłym tzw. tarczy turystycznej, poprzez m.in. przedłużenie terminu na realizację vouchera za odwołaną imprezę turystyczną z jednego roku do dwóch lat, przesunięcie o osiem miesięcy terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych planowane jest na I kw.
„W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną i wprowadzeniem kolejnych obostrzeń, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, ograniczone zostało funkcjonowanie gospodarki turystycznej. […] W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, turystyka, pomimo otrzymanego wsparcia, w dalszym ciągu ponosi negatywne skutki pandemii będące efektem w szczególności całkowitego wstrzymania ruchu turystycznego” – czytamy w wykazie.
Stąd też zaprojektowano instrumenty wsparcia, które mają poprawić sytuację w branży:
- Przedłużenie terminu na realizację vouchera z roku do dwóch lat. (Podróżni, którzy odstąpili od umowy dot. udziału w imprezie ze względu na pandemię mogli w okresie 180 dni skorzystać z vouchera na inną imprezę turystyczną. Voucher ten miał być ważny przez rok. Projektowana regulacja ma przedłużyć jego termin z roku do dwóch lat).
- Przesunięcie terminu zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. (Zwrot środków, wypłaconych podróżnym przez Turystyczny Fundusz Zwrotów z tytułu odwołanych wycieczek miał rozpocząć się od kwietnia 2021 r. , w przepisach planowanej ustawy zaproponowano by był to najpóźniej grudzień 2021 r. Raty miałyby być płatne w terminach do 21. dnia każdego kolejnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi zwrot pierwszej z rat).
- Wprowadzenie umorzeń w całości lub w części należności, odraczania terminów spłaty należności, rozkładania spłaty należności na raty z tytułu otrzymanych przez przedsiębiorców instrumentów wsparcia. (Większość np. pożyczkobiorców spełnia warunek umorzenia pożyczki określony w ustawie. Zdaniem inicjatorów projektu, istnieje jednak konieczność uregulowania przypadków, które wymagają jednak indywidualnego podejścia i rozpatrzenia. Na mocy projektowanych przepisów starosta z urzędu lub na wniosek przedsiębiorcy, uprawniony byłby do umorzenia w całości lub w części, odroczenia terminu ich spłaty, rozłożenia na raty enumeratywnie określonych należności).
- Wsparcie sklepików szkolnych. (Założeniem projektu jest przyznanie sklepikom szkolnym podobnej pomocy jak ta, która przysługuje przedsiębiorcom objętym wsparciem w oparciu o system kodów PKD w tzw. tarczy branżowej, czyli: dofinansowania do wynagrodzeń, świadczenia postojowego, mikropożyczki oraz zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawowym kryterium przyznania tej pomocy będzie – tak, jak to jest dotychczas w tarczy branżowej – 40-proc. spadek przychodów w odpowiednim okresie).
Źródło: ISBnews