Rząd chce zająć się projektem ustawy o świadczeniu wspierającym na posiedzeniu Rady Ministrów w najbliższy wtorek, wynika z wypowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Projekt wprowadza nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych bądź ich opiekunów.
„Jesteśmy po Stałym Komitecie [RM] wczoraj, planujemy na wtorek Radę Ministrów i plan jest taki, że idziemy na najbliższy Sejm, a wiec jest to już na takiej dobrej drodze do dobrego procesu legislacji” – powiedziała Maląg w TVP1.
Minister podkreśliła, że projekt zakłada wprowadzenie nowego świadczenia, które ma otrzymywać co do zasady osoba niepełnosprawna, a nie opiekun.
„Jeżeli osoba pobiera dane świadczenie, będzie tam ustalona potrzeba wsparcia, świadczenie to będzie na poziomie dwukrotnej renty socjalnej 1588 zł [brutto] razy dwa czyli ponad trzy tysiące. Opiekun wtedy będzie całkowicie mógł pracować” – powiedziała Maląg.
„Ale zakładamy też w tej ustawie, że jeżeli opiekun będzie chciał pozostać na świadczeniu pielęgnacyjnym, tym dotychczasowym to będzie mógł sobie dorobić do 20 tys. zł przy ustaleniu potrzeby wsparcia” – dodała.
Celem projektowanego świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
Świadczenie wspierające będzie świadczeniem kierowanym bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Uprawnionymi do świadczenia będą osoby legitymujące się decyzją ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia.
Nowe orzeczenie będą mogły otrzymać zarówno osoby, których opiekunowie aktualnie korzystają z któregoś ze świadczeń opiekuńczych (św. pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna) i chcą z niego zrezygnować, by powrócić na rynek pracy, jak i osoby, których opiekunowie nie mieli dotychczas przyznanego żadnego świadczenia opiekuńczego.
Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, wówczas jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do corocznego limitu w wysokości 6-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku.
Źródło: ISBnews