Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, dotyczący powiązania wysokości odszkodowania za wywłaszczenie w każdym przypadku z wartością rynkową nieruchomości, ma zostać przyjęty w IV kwartale 2021 r., wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
„Projekt ma na celu zmianę ustawy o gospodarce nieruchomościami (oraz szereg zmian dostosowawczych w specustawach). Główny cel zmian to likwidacja zasady korzyści i powiązanie odszkodowania w każdym przypadku z wartością rynkową nieruchomości. Do takiej wartości w każdym przypadku dodawany będzie bonus pieniężny, stanowiący zryczałtowany ekwiwalent kosztów przeprowadzki, czynności prawnych itd. Bonus wyniesie bazowo 10% wartości nieruchomości. Bonus w wysokości 20% dotyczyć będzie wartości obiektów budowlanych na nieruchomości oraz wartości lokalu” – czytamy w informacji.
Aby zapewnić słuszny charakter odszkodowania przewidziano dodatkowo dwa zabezpieczenia dla osób wywłaszczanych: (1) Przysługiwać będzie roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym niż pokryty odszkodowaniem. (2) Jeżeli wysokość odszkodowania za nieruchomość zamieszkałą będzie niższa niż ustalone ustawowo wskaźniki, przysługiwać będzie zwiększenie odszkodowania do poziomu pozwalającego na odtworzenie sytuacji mieszkaniowej (czasem może to być nawet 100% zwiększenia wysokości odszkodowania) – zależnie od liczby osób zamieszkujących faktycznie nieruchomość, dodano.
W Polsce, inaczej niż w większości krajów zachodniej Europy, wprowadzono system odszkodowawczy oparty o tzw. zasadę korzyści, obowiązujący do dziś i stosowany w ramach wszystkich tzw. specustaw inwestycyjnych. Jego konsekwencje to ograniczenie wysokości odszkodowania do wartości nieruchomości (w przypadku nieruchomości zabudowanych), co utrudnia odtworzenie sytuacji życiowej osób wywłaszczanych (również przedsiębiorców). W odniesieniu do gruntów rolnych, tzw. zasada korzyści prowadzi do zwielokrotnienia wysokości odszkodowania w stosunku do wartości rynkowej nieruchomości, wyjaśniono.
Osoba odpowiedzialna za opracowanie projektu to pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) Marcin Horała.
Źródło: ISBnews