Rząd planuje wraz z projektem ustawy o Radzie fiskalnej przyjąć projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, które zakładają usunięcie z polskiego systemu prawnego regulacji prawnych dotyczących aktualizacji programu konwergencji w związku ze zmianą przepisów unijnych, zmiany w klauzuli wyjścia i powrotu do Stabilizującej Reguły Wydatkowej (SRW) oraz wprowadzenie możliwości – po zasięgnięciu opinii Rady Fiskalnej – przekroczenia limitu wydatków w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Projekt wprowadza zmiany w ustawie o finansach publicznych, obejmujące w szczególności:
– Usunięcie z polskiego systemu prawnego regulacji prawnych dotyczących aktualizacji Programu Konwergencji, opracowywanego zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1466/97/WE w związku z uchyleniem tego rozporządzenia..
– Zmiany w klauzuli wyjścia z SRW obejmujące wprowadzenie opiniowania przez Radę Fiskalną wpływu zastosowania klauzuli wyjścia i powrotu na długookresową stabilność finansów publicznych oraz sytuację makroekonomiczną.
– Wprowadzenie możliwości – po zasięgnięciu opinii Rady Fiskalnej – przekroczenia limitu wydatków w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, będących poza kontrolą Rady Ministrów, powodujących znaczące skutki gospodarcze, ekonomiczne lub społeczne.
W sprawozdaniu z wykonania ustawy budżetowej miałaby być zamieszczana informacja na temat przyczyn i skali tego przekroczenia.
W wyjątkowych sytuacjach, będzie możliwe przekroczenie limitu wydatków SRW wynikowego z formuły określonej w art. 112aa ust. 3 ustawy o finansach publicznych.
Rozwiązanie to pozwoli na sprawniejsze działanie w sytuacjach kryzysowych i przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom tych zdarzeń na stabilność makroekonomiczną. Rozwiązanie będzie mogło być stosowane pod warunkiem, że nie zagrozi to stabilności finansów publicznych, podano.
Źródło: ISBnews