Rząd przyjął projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, którego celem jest zmniejszenie obowiązków administracyjnych dotyczących powierzania pracy, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
„Rząd chce zmniejszyć obowiązki administracyjne dotyczące powierzania pracy. Powstanie system teleinformatyczny, który ułatwi prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie. Jednocześnie pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji” – czytamy w komunikacie.
Nowe rozwiązania mają zmniejszyć obciążenia dla mikroprzedsiębiorców, podmiotów zatrudniających nie więcej niż 9 osób niebędących mikroprzedsiębiorcami, rolników oraz osób fizycznych.
Podkreślono, że dzięki nowym przepisom, zawieranie umów o pracę, odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na podatek dochodowy stanie się bardzo proste. Nie trzeba będzie oddzielnie wykonywać poszczególnych czynności wynikających z różnych obowiązków prawnych ani samodzielnie konstruować umowy. Wszystkie funkcjonalności dostępne będą w przyjaznej aplikacji internetowej, razem z gotowymi wzorami standardowych umów, wskazano.
Najistotniejsze rozwiązania w projekcie:
– powstanie systemu teleinformatycznego, który ułatwi prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie;
– możliwość zawierania umów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego według gotowych wzorów;
– rozszerzenie zastosowania podpisu zaufanego na zawieranie: umów o pracę, umów zlecenia, umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu oraz umów uaktywniających;
– obsługa przez system procesu zawierania i przechowywania umów oraz udostępniania dokumentacji pracowniczej.
Rozwiązanie ma być zintegrowane z systemem praca.gov.pl oraz biznes.gov.pl.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z tym, że system teleinformatyczny ma zostać uruchomiony do 2025 r. Minister rodziny i polityki społecznej będzie mógł ogłosić wcześniejsze uruchomienie systemu.
Źródło: ISBnews