Sejm odrzucił większość z ponad 20 poprawek do nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zakładającej m.in. przedłużenie o kolejny rok ważności vouchera turystycznego za odwołaną imprezę turystyczną oraz wsparcie dla sklepików szkolnych. Regulacja dotyczy także obniżki czynszu w galeriach handlowych za okres lockdownu.
Sejm przywrócił przepisy zakładające, że wsparcie dot. obniżki czynszu miałoby być przyznawane także we wszystkich kolejnych okresach ewentualnego obowiązywania zakazu handlu oraz miałoby dotyczyć umów najmu zawieranych przed dniem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, tj. 14 marca 2020 r.
Sejm przyjął poprawkę, zakładającą możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli ws. przedłużenia umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy dla ofert, których termin złożenia upływał po 31 grudnia 2020 r. Uprawniony do używania powierzchni handlowej będzie mógł uchylić się w terminie 14 dni od wejścia w życie ustawy, musi to zrobić w formie pisemnej. Ponadto posłowie przyjęli dwie inne poprawki o charakterze redakcyjnym.
Zgodnie z nowelizacją za okres zamknięcia galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m2 podczas lockdownu, czynsz dla najemców ma zostać obniżony do 20%, natomiast przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności – do 50%. W przypadku wykazania, że skala obniżki jest nieuzasadniona, wynajmujący i najemcy mieliby prawo skorzystania z kontroli sądowej i ustalenia innej wartości czynszu, niż wynikająca z przepisu.
Nowelizacja zakłada przedłużenie o kolejny rok (do dwóch lat) ważności vouchera turystycznego za odwołaną z powodu pandemii koronawirusa imprezę turystyczną. Termin będzie liczył się od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Przepisy zakładają także przesunięcie o osiem miesięcy planowanego początkowo na kwiecień 2021 r. terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Spłata pierwszej raty ma rozpocząć się w końca grudnia br.
W nowelizacji znalazły się także przepisy, dotyczące wsparcia dla osób prowadzących sklepiki szkolne. Pomoc dotyczyć miałaby przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków na terenie jednostek oświatowych, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodami 47.11.Z i 47.19.Z.
Sklepiki szkolne mają otrzymać wsparcie w postaci:
- zwolnienia z opłacania składek na ZUS,
- dofinansowania do wynagrodzeń pracowników,
- świadczeń postojowych,
- małych dotacji do 5 tys. zł.
Zgodnie z planowaną regulacją, podstawowym kryterium otrzymania pomocy miałoby być wykazanie 40-proc. spadku przychodów odnotowanych w odpowiednim okresie rozliczenia od listopada 2020 r. do marca 2021 r., a także prowadzenie określonej działalności gospodarczej na dzień 30 września 2020 r.
Aby uzyskać wsparcie, przedsiębiorca musiałby złożyć oświadczenie o posiadaniu pisemnego zaświadczenia wystawionego przez dyrektora jednostki oświatowej o tym, że był związany przez co najmniej 14 dni w miesiącu, w którym wystąpił spadek przychodów, a który to miesiąc jest „podstawą” złożenia danego wniosku, umową najmu powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności.
Zaświadczenie nie musiałoby być załączone do wniosku, ewentualna weryfikacja jego posiadania będzie mogła nastąpić post-factum, podczas kontroli. Nowelizacja upoważnia także Radę Ministrów do wydawania rozporządzeń przedłużających instrumenty pomocowe dla sklepików szkolnych w przyszłości.
Źródło: ISBnews