Sejm odrzucił senackie veto do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, która regulowała m.in. wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Za wnioskiem o odrzucenie senackiego veta głosowało 232 posłów, 209 było przeciw, wstrzymało się 10.
Przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nowelizacja nakłada obowiązek przeprowadzenia analizy zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp). W przypadku stwierdzenia niezgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami mpzp organy mają – zgodnie z proponowanymi przepisami – obowiązek odmowy wydania zgody.
Nowelizacja wprowadza określenie „inwestycje strategiczne” dla katalogu przedsięwzięć prowadzonych na podstawie ustaw wymienionych enumeratywnie (m.in. linie tramwajowe i metro, inwestycje w zakresie lotnisk użytku publicznego, dla których na etapie decyzji o ustaleniu lokalizacji zgodność z ustaleniami mpzp nie jest wymagana, obiekty zawierające elementy o istotnym znaczeniu dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, inwestycje strategiczne, przedsięwzięcia wymagające koncesji na wydobywanie kopalin ze złóż objętych własnością górniczą przysługującą Skarbowi Państwa, a także koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów.
Nowelizacja zakłada, że ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko można przeprowadzać na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko lokalizowanego na obszarach objętych formami ochrony przyrody.
Ponadto nowela doprecyzowuje przepisy ws. wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji liniowych w odniesieniu do inwestycji kolejowych.
Bezterminowo wydłuża też obecne 10-letnie plany zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000, będą one jednak przeglądane co 6 lat i w razie potrzeby aktualizowane. Zakłada dodanie organów opiniujących przy wydawaniu decyzji zasadniczej dla obiektów jądrowych, a także podniesienie maksymalnego poziomu wydatków na sfinansowanie nowych zadań Państwowej Agencji Atomistyki.
Źródło: ISBnews