Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji prawa geodezyjnego i kartograficznego, której celem było usprawnienie realizacji prac w tym zakresie, a tym samym przyśpieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego.
Sejm przyjął jedynie poprawkę usuwającą błąd legislacyjny.
Nowelizacja zakłada aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym – z urzędu (czyli bez konieczności składania wniosku). Zmniejsza także zakres informacji w ewidencji gruntów i budynków usuwając informacje, które znajdują się w innych rejestrach państwowych, wskazuje podmioty odpowiedzialne za aktualność i rzetelność zasobów.
Uszczegółowiono zasady wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowano relacje prawne między wykonawcami tych prac a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej.
Udostępnianie zbiorów danych ma być nieodpłatne. Dotyczyć to będzie m.in. specjalnie przetworzonych zdjęć lotniczych lub satelitarnych, państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, a także wybranych danych dotyczących działek ewidencyjnych oraz budynków wg Klasyfikacji Środków Trwałych.
Wprowadzono zmiany w procedurze uzyskiwania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Wprowadzono obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego wraz z określeniem ich minimalnego zakresu. Będzie to dotyczyć również aktów już obowiązujących.
W nowelizacji znalazły się między innymi takie rozwiązania, jak:
- uproszczony, ryczałtowy sposób pobierania opłat od geodetów za dokumenty potrzebne im do pracy,
- możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni,
- mniej formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, co pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne dokumenty, podano także.
W efekcie tych zmian czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi ma skrócić się średnio z 60 do 18 dni.
Źródło: ISBnews